PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Geografie Severního Irska

Severní Irsko je součást Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Rozkládá se v severovýchodní části ostrova Irsko. Na jihu a západě hraničí s Irskou republikou. Má rozlohu 13 843 km2 (zhruba 17 % z celkové rozlohy irského ostrova) a počet obyvatel je 1,8 milionu. Hlavním a největším městem je Belfast. Ačkoli v okolí Belfastu je vysoká hustota osídlení a průmyslu (žije zde 1/3 populace Severního Irska), dál od hlavního severoirského města převládá zemědělský charakter krajiny.

Největším sladkovodním jezerem celého irského ostrova a Britských ostrovů je Lough Neagh, které má rozlohu 392 km2. Druhý největší jezerní systém tvoří Horní a Dolní jezero Lough Erne. Největším ostrovem Severního Irska je ostrov Rathlin u pobřeží hrabství Antrim. Zátoka Strangford Lough je největší zátoku Britských ostrovů s plochou asi 150 km2.

Pohoří Sperrin Mountains představuje významnou vrchovinu (pokračování Kaledonských hor) s rozsáhlými zásobami zlata, doplněnou žulovými Mourne Mountains a čedičovou plošinou Antrim. Žádné z těchto pohoří není dramaticky vysoké, nejvyšším bodem Severního Irska je Slieve Donard v pohoří Mournes, s výškou 850 m n. m. Vulkanická činnost, která vytvořila plošinu Antrim, zformovala také sloupy na pobřeží stejnojmenného hrabství, které se nazývají Obrův chodník (Giant´s Causeway).

Giants Causeway, Severni Irsko


Devět řek vymlelo cestou k moři napříč pohořím Antrim Mountains hluboká údolí zvaná Glens of Antrim. Zdejší Glenariff Forest Park se vyznačuje hustým lesem a loukami s divokou květenou, strmými stěnami rokle se třemi vodopády. Anglický spisovatel 19. století William Makepeace Thackeray přirovnal tento kraj k „miniaturnímu Švýcarsku“.

Velmi úrodná oblast se nachází především kolem řek Bann, Foyle a Blackwater. Většina kopcovité oblasti je využívána pro pastevectví.

Celé Severní Irsko má mírné přímořské podnebí, které je vlhčí na západě, ačkoliv oblačnost je častá v celé oblasti. Počasí je nevyzpytatelné po celý rok. Vlhké klima a odlesňování v 16. a 17. století zanechaly Severní Irsko pokryté zelenou (konopnou) trávou.

lanový most, Carrick-A-Rede, Severní Irsko

Zobrazeno: 1170x

Školní zájezdy Severní Irsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY