PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Řím - Itálie

Základní informace

Řím (italsky Roma) je hlavní město Itálie ležící ve střední části Apeninského poloostrova. Město bylo založeno na sedmi pahorcích u řeky Tiber v r. 753 př. n. l. a je jedním z nejstarších evropských měst. Řím jako středisko starověké římské říše a později i katolické církve měl velký vliv na svět.

Koloseum, Řím, Itálie Castel Sant Angelo, Řím, Itálie Forum Romanum, Řím, Itálie Španělské schody, Řím, Itálie Piazza Navona, Řím, Itálie

Tzv. věčné město založili dle legendy 21. dubna 753 př. n. l. Romulus a Rémus, dvojčata odkojená vlčicí. Archeologické nálezy však ukazují, že už v 9. století př. n. l. stály na vršku Palatin obydlené chýše. Z nich postupně vzniklo město, „do nějž vedou všechny cesty“, na jehož území se nachází i samostatný stát Vatikán se sídlem hlavy křesťanské církve.

Na co se mohou návštěvníci těšit

Město na řece Tibeře, v němž sídlí prezident republiky, vláda i parlament, patří k nejpopulárnějším evropským destinacím. Při jeho poznávání jako by člověk cestoval časem. K nejstarším památkám, které tu lze navštívit, patří největší divadlo antiky, zvané Koloseum, z roku 80 n. l., Caracallovy lázně, Andělský hrad, císařská fóra, Cirkus Maximus, který pojal 150 000 diváků, ale především Forum Romanum, které představovalo centrum veřejného života celé Římské říše.

V centru města lze také najít přes dva tisíce kostelů, z nichž některé vznikly přestavbou z antických chrámů. Tím nejznámějším je kruhový Pantheon, zasvěcený původně – jak název napovídá – všem bohům a od roku 609 Panně Marii mučedníků. Významné jsou také čtyři tzv. basiliky maior, tedy papežské baziliky, které se vyznačují mimo jiné Svatou branou, otevřenou jen během Svatých roků.

Už v dobách starověku v Římě fungovalo jedenáct vodovodů, z nichž zůstalo devět zachováno dodnes. Díky nim se město pyšnilo lázněmi, které se často postupem času přeměnily na fontány. Nejznámější z nich je Fontana di Trevi, která vznikla v polovině 18. století. Kultovním místem se stala i díky slavné koupací scéně ve filmu Sladký život.

Při prohlídce města lze obdivovat architekturu různých staletí, která se vzájemně prolínají – římské prvky byly použity ke stavbě křesťanských kostelů, antické sochy získaly barokní zdobení a nikoho nepřekvapí vzájemné mísení baroka, gotiky a renesance. Na důležité a zajímavé památky lze v Římě narazit na každém kroku. Není proto divu, že celé centrum města bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Výčet všech zajímavých míst, které stojí za návštěvu, nemůže být v Římě nikdy kompletní. Vždyť jak říkali už staří Římané: Roma, non basta una vita. Tedy jeden život na Řím nestačí.

Oficiální webová stránka: www.comune.roma.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY