PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 11x

Amsterdam - Nizozemsko

Základní informace

Amsterdam je hlavní město Nizozemska, jeho obchodní centrum, druhý největší přístav a vůbec největší město země. Přístav byl postaven na kůlech zapuštěných v písku a bahně, v místech, kde se vlévá řeka Amstel do jezera IJsselmeer, které bylo kdysi mořský záliv.

Amsterdam, Nizozemsko Nizozemsko Amsterdam Nizozemsko Amsterdam, pohled na město Amsterdam, Nizozemsko Domy na kanálech, Amsterdam, Nizozemsko

Historie Amsterdamu

Amsterdam je pojmenován podle ochranné hráze postavené přibližně v r. 1270. Město je přístupné pro oceánské lodě přes Severomořský průplav z r. 1876 a další průplavy z řek Rýn a Máza.

Na počátku 17. století se z Amsterdamu stalo díky zámořskému obchodu zámožné město. Tento rozkvět města měl za následek i populační explozi, kdy se během pouhých 50 let počet obyvatel Amsterdamu zvýšil na čtyřnásobek. Staré centrum přestalo novým obyvatelům stačit, a proto se začalo s budováním Grachtenringu. Tento pečlivě matematicky propočítaný projekt vzbuzoval v tehdejší době mimořádný rozruch. Zdejší kanály pocházejí vesměs z let 1650–1720 a na ploše asi 8 km2 se nachází celkem 160 grachtů a 600 mostů. Na zdejších grachtech si stavěli své domy nejmajetnější občané Amsterdamu.

Ačkoliv v letech 1940–45 místní občané trpěli za německé okupace, město samo z ní vyvázlo téměř nepoškozené. Amsterdamské brusírny diamantů dodnes zásobují mezinárodní obchod.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Amsterdam nabízí svým návštěvníkům více než 7000 stavebních památek, z nichž většina leží v nejstarší části města zvané Walletjes nebo na Grachtenringu. K zajímavým místům patří Rijksmuseum s největší sbírkou holandských malířů, dále dům, kde žil malíř Rembrandt van Rijn, a také královský palác ze 17. století. Amsterdamská univerzita pochází ze 17. století. Smutnou připomínkou židovského holocaustu je dům Anny Frankové, jejíž deník vypráví o židovské rodině, která se zde ukrývala za německé okupace během 2. světové války.

Středověké centrum Amsterdamu, Walletjes, je část města, ve které návštěvníci kromě historických památek a nákupních center najdou uličky s červenými lucernami a Čínskou čtvrť. Staré město (někdy označované jako Oude Zijde – Stará strana) nabízí svým návštěvníkům mnoho zajímavostí. Pro staré město jsou typické můstky, které se klenou přes okružní kanály. Západní část středověkého Amsterdamu se nazývá Nieuwe Zijde a návštěvníci si zde mohou prohlédnout náměstí Dam s Královským palácem nebo si odpočinout od ruchu města v odloučeném nádvoří Begijnhof s nejstarším dřevěným domem v Amsterdamu.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Amsterdam

Oficiální webová stránka: www.iamsterdam.com/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY