PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Berlín - Německo

Základní informace

Berlín je hlavní město Německé spolkové republiky a místo, kde se odráží moderní dějiny Evropy.

Reichstag, Berlín, Německo Fernsehturm, Berlín, Německo Brandenburger Tor, Berlín, Německo

Berlín leží v severovýchodní části Německa na řece Sprévě a stejně jako Hamburk a Brémy je jednou z městských zemí tohoto státu. S 3,5 miliony obyvatel a rozlohou 891,82 km² je druhým největším městem Evropské unie. Své sídlo tu má kromě spolkového prezidenta i vláda a parlament. Mimo to se pyšní třemi univerzitami, stejným počtem operních domů, divadly, kabarety a nespočtem muzeí, památníků a historických budov, které sousedí s originálními moderními stavbami.

První písemná zmínka o tomto městě pochází z roku 1244. Tehdy založili obchodníci v půlce tržní cesty mezi opevněnými tvrzeni Köpernick a Spandau dvě osady, z nichž jedna vstoupila do dějin pod názvem Berlín. Spolu s vedlejším Cöllnem se rychle rozvíjely a získávaly na významu, a tak se brzy propojily a braniborští markrabí si toto město zvolili za své hlavní sídlo. To přilákalo další investory, takže Berlín neustále nabýval na důležitosti: roku 1701 jej král Friedrich I. Pruský ustanovil královským městem a zároveň hlavním městem Pruska. Není proto divu, že roku 1871 se Berlín stal i hlavním městem nově vzniklé Německé říše.

Rozvoj města zcela zastavila druhá světová válka. Z centra zbyly po bombardování jen trosky a zničeno bylo 40 % obytných ploch. Metropole pak byla rozčleněna do čtyř okupačních zón. To celé vyvrcholilo tři roky po skončení válečného běsnění, kdy po blokádě Berlína bylo město rozděleno na západní a východní část, mezi nimiž 13. srpna 1961 vyrostla (skoro) neproniknutelná zeď.

Toto děsivé uspořádání trvalo až do pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989. Po znovusjednocení obou částí Německa se Berlín stal opět hlavním městem a od roku 1999 tu sídlí i vláda.

Město zničené po mnoha letech nepřirozeného rozdělení pak využilo všech svých šancí a pozvalo k nápravě věhlasné architekty světoznámých jmen, jako je např. Norman Foster či Ming Pei, kteří mu vtiskli podobu moderního velkoměsta příjemného pro život a vyhledávaného turisty.

Rada od nás: Patříte-li k milovníkům filmů, nenechte si ujít proslulý Berlínský filmový festival, který se tu pořádá od roku 1951.

Oficiální webová stránka: www.berlin.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY