PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Dublin - Irsko

Základní informace

Dublin je hlavní město Irské republiky s mnoha architektonickými skvosty, zejména z 18. století. Název města pochází ze staroirského „Dubh Linn“, což znamená „tmavá louže“ nebo také „tmavá bažina“. Dublin je plný kontrastů – tiché boční uličky ústí na výstavní hlavní třídy a tradiční hospůdky se střídají s módními nákupními centry.

Řeka Liffey, Dublin, Irsko Irsko Dublin Dublin Castle, Dublin, Irsko Trinity College, Dublin, Irsko Katedrála Christ Church, Dublin, Irsko

Popis Dublinu

Dublin se rozkládá na ploše zhruba 115 km2 u ústí řeky Liffey do Irského moře a žije v něm více než 1,2 milionu obyvatel. Řeka Liffey dělí město na dvě poloviny. Dublin je město parků, neboť podíl zeleně na kilometr čtvereční je vyšší než v jiné evropské metropoli.

Dublin se pyšní bezpočtem turistických atrakcí, z nichž většina je od sebe vzdálena jen pár minut chůze. Centrum města lze rozdělit do několika oblastí – jihovýchod Dublinu, jihozápad Dublinu a severní břeh Liffeye.

Jihovýchodní část města je srdcem moderního Dublinu a domovem prestižní Trinity College. Ačkoliv se tato část nachází v blízkosti historického opevněného města, začala se rozvíjet až po založení univerzity v r. 1592. Jedná se o turistické centrum Dublinu, ve kterém se nachází např. Národní galerie, Národní knihovna, Národní muzeum, georgiánské náměstí Merrion Square, rušná nákupní ulice Grafton Street nebo park St Stephen´s Green.

Jihozápadní část Dublinu je území starého města rozprostírající se kolem hradu Dublin Castle. Právě v této části se nacházelo původní osídlení města a odtud se také město začalo rozrůstat. Návštěvníci zde naleznou např. hrad Dublin Castle, radnici, protestantské katedrály Christ Church Cathedral a St Patrick´s Cathedral, expozici Dublinia nebo úzké dlážděné uličky čtvrti Temple Bar.

Severní břeh Liffeye je nejmladší část Dublinu vystavěná v 18. století. Této části města vévodí impozantní ulice O´Connell Street a nachází se zde i několik veřejných budov, např. celnice nebo budova soudu Four Courts.

Něco málo z historie

Oblast kolem dublinského hradu byla poprvé osídlena v pravěku. Původní osídlení se nacházelo na soutoku řek Liffey a Poodle, kde vzniklo tmavé jezero (neboli Dubh Linn). Řeka Poodle protékala územím hradu, ale dnes je vedena pod povrchem a do řeky Liffey se vlévá u mostu Grattan Bridge. V blízkosti hradu se nacházejí zahrady, Dubhlinn Garden, které označují umístění onoho tmavého jezera.

Vykopávky za nábřežím Wood Quay odhalily, že v době kolem r. 841 zde založili Vikingové svou obchodní osadu. Vikingové oblast ovládali po dobu téměř 300 let. Po invazi Anglonormanů v čele s hrabětem z Pembroke, Richardem de Clare (zvaným Strongbow), r. 1170 se zde začalo rýsovat středověké město. Anglonormané vybudovali kolem hradu mohutné hradby.

Dublin byl sídlem irského parlamentu od r. 1297. Tehdejší irský parlament tvořili statkáři a obchodníci. V r. 1541 se Dublin stal hlavním městem Irského království. Velký rozmach Dublin zaznamenal v průběhu 17. a 18. století, kdy byl po Londýně druhým největším městem Británie. Z této doby také pochází řada významných staveb. V r. 1801 bylo Irské království připojeno k Velké Británii a vzniklo tak Spojené království Velké Británie a Irska. Irský parlament byl rozpuštěn a Dublin ztratil svůj status hlavního města. V r. 1922 se stal Dublin hlavním městem nově vzniklého Irského svobodného státu (později přejmenovaného na Irskou republiku).

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://en.wikipedia.org/wiki/Dublin

Oficiální webová stránka: www.visitdublin.com/home

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY