PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Geografie Spojeného království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska se nachází v severozápadní Evropě a obklopují jej vody Atlantického oceánu, Severního a Irského moře. Britské ostrovy jsou tvořeny dvěma hlavními ostrovy – Velkou Británií (216 300 km²) a Irskem (82 500 km²), a mnoha menšími ostrovy a souostrovími – např. Vnějšími Hebridy (3 055 km²), Vnitřními Hebridy (4 500 km²), Shetlandy (1 425 km²) a Orknejemi (974 km²). Od Francie je Velká Británie oddělena Lamanšským průlivem.

Britské ostrovy se vyznačují různorodou krajinou a podnebím, tato rozmanistost svědčí o hustotě osídlení jednotlivých oblastí. Vzdálenější pobřeží jihozápadní Anglie a nehostinná pohoří Walesu a Skotska jsou méně osídleny než rovinatější, úrodná oblast Midlands a také jihovýchod, kde žije převážná část obyvatel země.

Proměnlivé, ale mírné podnebí Britských ostrovů je ovlivňováno především Atlantickým oceánem. Západní pobřeží je díky větrům vanoucím od oceánu známé vysokými úhrny srážek, východní a hlavně jihovýchodní pobřeží je naopak výrazně sušší.

Nad úrodnými oblastmi hustě zalidněného jihovýchodu se zvedají zemědělské půdy nízké křídové pahorkatiny zvané Downs. Na jihozápadě země se rozprostírají rozlehlé plošiny mokřin pokrytých vřesovišti. Skaliska jihozápadního poloostrova Cornwall omývají vlny Atlantského oceánu. Střední Anglii tvoří hlavně zvlněná rovina, na východě plochá nížina. Severní Anglie je rozdělena vápencovými a žulovými hřbety horského pásma Pennin. Na severozápadě převažují hory a jezerní oblasti.

Wast Water, Lake District, Anglie

Velkolepou a divokou přírodou se vyznačuje především Skotská vysočina. Jsou zde nejvyšší hory celého Spojeného království (Ben Nevis, 1 343 m.n.m.) a v protáhlých údolích jsou nádherná ledovcová jezera. Západně od pobřeží Skotska leží v Atlantském oceánu dva podlouhlé řetězce ostrovů zvané Hebridy. Středoskotská nížina na jihu je tvořena nízkými zvlněnými pahorkatinami s kvalitní zemědělskou půdou. Severní část Skotska je známa pod názvem Highlands.

Wales je úžasná země zelených údolí, klikatících se řek, travnatých planin, zemědělských usedlostí v kopcovitém terénu a holých hor. Většinu území pokrývá Kambrické pohoří poseté malými jezery a vodopády.

Severní Irsko má povrch převážně nížinatý s hustou říční sítí a mnoha jezírky a jezery. Nachází se zde i největší jezero Britských ostrovů, Lough Neagh (396 km²). Nejdelší řekou je Bann, nejvyšším vrcholem Slieve Donard (848 m).

Velkou Británii i Severní Irsko lemují různé typy pobřeží. Nejčastěji se jedná o oblázkové pláže a vysoké útesy (křídové útesy v blízkosti Doveru, skalní útvary Seven Sisters na jihovýchodě apod.).

The Needles, Isle of Wight, Anglie

Zobrazeno: 7173x

Zajímavé články

Co je vlastně Velká Británie?

Školní zájezdy Spojené království

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY