PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Belgie

Základní informace

Belgie je malá země s velkým významem, neboť v Bruselu sídlí většina nejdůležitějších institucí Evropské unie. Není náhodou, že Brusel bývá často označován jako „hlavní město Evropy“. Belgie sjednocuje dvě naprosto odlišné národnosti – nizozemsky mluvící Vlámy žijící na severu a frankofonní Valony obývající jih země. Tradiční „hranice“ mezi oběma národnostmi se táhne z východu na západ zhruba na úrovni Bruselu. Zvláštní status má hlavní město Brusel, který je dvojjazyčné město s dvěma úředními jazyky a nápisy ve francouzštině a nizozemštině.

Graslei, Gent, Belgie Ostende, Belgie Evropský parlament, Brusel, Belgie Mannekenpis, Brusel, Belgie Brusel, Belgie Bruggy, Belgie Atomium, Brusel, Belgie Grand Place, Antverpy, Belgie Spinolarei, Bruggy, Belgie Braslei, Gent, Belgie

Belgie leží u pobřeží Severního moře, ale její pobřeží je dlouhé pouhých 64 km. Belgie sousedí s Nizozemskem, Lucemburskem, Německem a Francií. Spolu s Nizozemskem a Lucemburskem utvořila Belgie po 2. světové válce hospodářskou unii – Benelux, která se spolu s Francií, Itálií a západním Německem stala základem Evropského hospodářského společenství (předchůdce dnešní Evropské unie).

Belgie není rozdělena jen národnostně, ale také její příroda je odlišná na severu a jihu. Pomyslnou hranici tvoří údolí řeky Mázy. Severní část Belgie tvoří mořské pobřeží s písečnými plážemi, které přispěly ke vzniku řady přímořských letovisek, např. světoznámé lázně Ostende nebo Spa. Většinu území Belgie pokrývá nížina střídavě pokryta úrodnou půdou a neúrodnými štěrkopísky. Na jih od řeky Mázy se nachází vrchovina Ardeny proslulá hlubokými lesy. Belgie má mírné podnebí oceánského charakteru s mírnými a vlhkými zimami.

Území dnešní Belgie bylo pro svou „nešťastnou“ polohu místem, kde jiné národy vedly své bitvy. V r. 1815 zde Britové a Prusové porazili Francii pod vedením císaře Napolena v bitvě u Waterloo. Během 1. světové války se zde odehrálo mnoho krvavých bitev, z nichž prosluly boje u Ypres, kde byl poprvé použit i bojový plyn yperit. Během 2. světové války zde proběhla bitva u Ardenu, kde Spojenci porazili Německo a která znamenala výrazný krok ke konečnému vítězství nad Německem.

Belgie se proslavila i na poli umění. Vlámské malířství se stalo od 15. století samostatným výtvarným projevem. Známá jsou jména malířů Jana van Eycka, Rogiera Van der Weydena nebo Pietra Breughela staršího. Vlámské malířství vyvrcholilo v době baroka v osobě proslulého malíře Petra Paula Rubense. Zlatý věk vlámského malířství (15. století) je doprovázen i rozvojem umění belgické tapisérie. Belgické tapisérie určené k pokrytí stěn dodnes zdobí sály zámků a paláců v celé Evropě. Světoznámé je také umění belgické krajky, zejména pak bruselská krajka, která je vypracována z mimořádně jemných přízí.

Oficiální webová stránka: www.visitbelgium.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY