PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Bled - Slovinsko

Základní informace

Bled je jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších slovinských měst, ležící na severozápadě země asi 80 kilometrů od Lublaně.

jezero Bled, Bled, Slovinsko Bledské jezero, Slovinsko

Dějiny města začínají na počátku 11. století, kdy místní hrad s okolními pozemky věnoval německý císař Jindřich II. brixenským biskupům. Do téměř neznámé obce začali v 17. století jezdit lidé za léčebnými účinky zdejších termálních pramenů. Ty využil i švýcarský lékař Arnold Rikli, který zde roku 1858 založil první lázeňský dům, v němž úspěšně léčil přírodními prostředky hypertenzi, revma a migrénu. Právě on dal vzniknout dnešním klimatickým lázním, neboť jeho úspěšný projekt následovala stavba dřevěných domů ve švýcarském stylu, lázní a hotelů.

Bled leží v nadmořské výšce 510 metrů, chráněný ze tří stran majestátními Julskými Alpami. Nachází se na břehu Bledského jezera, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v zemi. Vzniklo asi před 14 000 lety a jeho délka dosahuje 2 120 metrů, šířka 1 380 metrů a hloubka 30 metrů. Napájeno je jen z podzemních pramenů. V jeho středu je vidět malebný ostrůvek s kostelem Panny Marie. Ten tu vyrostl v 15. století na místě původní svatyně slovanské bohyně Žity, ale dnešní barokní podoba pochází až z roku 1698. V jeho interiéru lze obdivovat nádherné fresky a také zázračný zvon, který plní přání a který kostel dostal od papeže.

Jezero je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Na své si tu přijdou milovníci koupání, rybaření, cyklistiky a v zimě i bruslení. Kolem něj také vede 6 kilometrů dlouhá stezka a další cesty vyráží na okolní kopce. Nejhezčí pohled na jezero i město je z vrcholu Mala Osojnica.

Významnou dominantou Bledu je i hrad z počátku 11. století, tyčící se 140 metrů nad jezerem.

Rada: Při návštěvě Bledu ochutnejte místní zákusek, zvaný kremšnite. Mezi vrstvami listového těsta skrývá dva nadýchané krémy – vanilkový a smetanový.

Oficiální webová stránka: www.bled.si

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Slovinsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY