PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Caernarfon Castle - Wales

Základní informace

Caernarfon Castle je největší a nejmajestátnější velšský hrad a zároveň nejsilnější článek tzv. Železného kruhu. Leží u Menajské úžiny a obklopuje jej stejnojmenné městečko s necelými 10 000 obyvateli.

Caernarfon Castle, Wales Wales Caernarfon Castle - shutterstock_217207693.jpg

Historie hradu Caernarfon

Když si roku 1282 anglický král Eduard I. podmanil Wales, rozhodl se upevnit svoji pozici a zároveň demonstrovat svou sílu výstavbou soustavy hradů a opevněných měst, kolem severního Walesu, zvanou Železný kruh. Najal si proto předního vojenského architekta konce 13. století Jamese of St. George d´Espéranche, který vytvořil systém pevností, vzdálených od sebe jeden den chůze, kde dle gaskoňského vzoru byl mohutný hrad provázaný s okolním městem – hrad zabezpečoval ochranu, město obchod.

Největší z těchto hradů byl Caernarfon, který měl zároveň sloužit jako královské sídlo. Jeho hradby z pásů tmavého pískovce a světlého vápence jsou posíleny osmi věžemi s úzkými věžičkami a cimbuřím. Za pozornost jistě stojí tzv. Královská brána, která sice nikdy nebyla dostavěna, ale i tak je tu možné obdivovat důmyslnost jejích obranných prvků – skládá se z pěti samostatných bran, šesti padacích mříží, otvorů pro ostřelovače a stavitelé neopomněli ani otvory, kterými se lila vařící voda či olej na dobyvatele.

Svoji důmyslnost a sílu hrad prokázal při obléhání v 15. století, kdy jej ubránila posádka sestávající z pouhých 28 mužů.

Prince of Wales

Roku 1284 se na hradě narodil budoucí král Eduard II., jemuž jako prvnímu propůjčil jeho otec titul Prince of Wales neboli kníže velšský (do češtiny často nesprávně překládáno jako princ velšský), který do té doby používali velšští vládcové.

Tento titul získává dodnes „zjevný dědic“ britského panovníka, a zatímco po staletí byl udělován ve Westminsterském opatství či na Windsoru, ve 20. století se tato ceremonie vrátila na Caernarfon. Zatím posledním nositelem titulu kníže velšský je princ Charles, který jej obdržel roku 1969.

Rada: Při návštěvě Caernarfonu si nenechte ujít výstavu o udělení titulu kníže velšský princi Charlesovi – můžete si tu mimo jiné prohlédnou nádherné břidlicové křeslo zdobené draky a atmosféru ceremonie vám přiblíží filmový záznam.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY