PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Caerphilly Castle - Wales

Základní informace

Caerphilly Castle je rozlehlý hrad z 13. století ležící 10 km severně od Cardiffu. Kamenné hradby a vodní obranný příkop zabírají 12 hektarů, čímž se z Caerphilly Castle stává druhý největší hrad ve Velké Británii.

Caerphilly Castle, Wales Wales, Caerphilly Castle

Malou pevnost si na tomto místě postavili už Římané, ale současnou podobu začal hrad získávat až ve 13. století. Jeho vznik souvisí s anglo-normanským dobýváním Walesu. Začal jej stavět jeden z nejvlivnějších baronů Jindřicha III. Gilbert de Clare, hrabě z Gloucesteru, aby zabránil obsazení tohoto území posledním princem sjednoceného Walesu Llywelynem Posledním.

Stavba největšího hradu ve Walesu, po Windsoru druhého největšího ve Spojeném království a jednoho z největších v Evropě začala roku 1268. Jeho podoba byla naprostou novinkou v obranné architektuře. Jednalo se o soustředný systém obranných zdí a vodních příkopů, přičemž v jeho jádru se nacházel komplex s velkými a pohodlnými obyvatelnými místnostmi. Důležitým a zcela novým prvkem byla i mohutná vstupní brána, která byla naprosto nezávislým bodem při případném dobývání hradu.

Stavba pokračovala úspěšně tři roky. V roce 1271 však Llywelyn rozestavěnou pevnost napadl a částečně zničil. O rok později ale musel ustoupit vojákům Eduarda I., kterému se podařilo celý Wales obsadit. Hrad na rozloze 12 hektarů pak dokončil syn Gilberta de Clare.

V 15. století ztratila pevnost svoji obrannou funkci a stala se nepohodlnou pro tehdejší potřeby bydlení. Majitelé využívali pouze východní věž jako vězení a po dobu jednoho století se snažili do komplexu investovat a udržovat jej. Poté však začal chátrat. Za jeho záchranu mohou být Velšané vděční markýzi z Bute, který jej jako řadu dalších velšských památek koupil a opravoval. Roku 1950 pak hrad předal do rukou státu.

Každého návštěvníka tu překvapí především rozloha pevnosti – vždyť např. Tower of London by se na tuto plochu vešel dvakrát. Kromě geniálních prvků obranné architektury tu lze obdivovat např. nádhernou Great Hall a známým symbolem pevnosti je její šikmá jihovýchodní věž. Ta připomíná boje během občanské války, kdy Oliver Cromwell rozhodl o zničení hradu.

Rada: Při návštěvě tohoto místa byste si měli udělat čas na ochutnávku sýra, který se tu stále ještě vyrábí tradiční metodou.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY