Cardiff - Wales
Základní informace
Cardiff neboli ve velštině Caerdydd je hlavní město Walesu a živoucí obchodní kulturní centrum této země Spojeného království.
Roku 75 n. l. si Římané postavili na řece Taff vojenskou pevnost. Archeologické výzkumy dokázaly, že se pomalu rozrůstala, i když jakékoli písemné dokumenty chybí až do roku 1093, kdy rytíř Robert Fitzhamon obdržel od Viléma Dobyvatele okolní pozemky.
Už ve 13. století získal Cardiff městská práva, ale patrně by zůstal nudným a nezajímavým provinčním městečkem, kdyby v 18. století nepřipadl jako součást dědictví skotské rodině Bute. Už první markýz tohoto rodu nechal roku 1794 vybudovat Glamorganshire kanál, spojující Cardiff s velšskými údolími. Tím se značně zrychlila doprava uhlí z dolů – lodě byly přeci jen rychlejší a spolehlivější než dříve využívané muly.
Jeho následovník, druhý markýz Bute, pak asi míli jižně od hradu postavil doky, které se do roku 1913 přeměnily na největší přístav na světě vyvážející uhlí.
Peníze, které obchod přinášel, byly použity jak na další rozvoj přístavu, tak i na výstavbu honosných reprezentačních budov ve středu města. Proto má dnes Cardiff hned dvě centra.
První tvoří viktoriánské a edwardské ulice kolem hradu, protkané nádhernými zasklenými pasážemi ze stejné doby. Tato oblast dnes nabízí nejenom „keltské nebe pro shopaholiky,“ ale právě tady stojí i slavný sportovní svatostánek Millennium Stadium, kde může utkání v ragby či fotbale sledovat až 72 500 diváků.
Druhé centrum vzniklo z původního přístavu. Zátoka se dnes proměnila díky nespočtu barů, restaurací, kaváren i obchodů na místo zábavy a odpočinku.
V 50. letech 20. století již klesla poptávka po uhlí, ale Cardiff i nadále přitahuje pozornost jako nejživější město Walesu a zároveň i jeho hlavní město. Tím se stal až roku 1955 a sám sebe pyšně po léta nazýval „nejmladším evropským hlavním městem.“
Rada od nás: Přehlédnout byste neměli sochu na ulici Queen St. Ztvárňuje člena labouristů z Welsh Walley Aneurina Bevana, který založil britskou národní zdravotní službu.