PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

Francie

Základní informace

Francie je země šampaňského a několika set druhů sýrů, země posetá malebnými zámky, uspěchanými velkoměsty a starobylými městečky. Rozdíly mezi severní a jižní částí, mezi městy a venkovem jsou hluboce zakořeněny. Srdcem země je Paříž se svými lákadly, ale samotná Francie je rozmanitější.

Tour Eiffel, Paříž, Francie La Petite France, Strasbourg, Francie Rorschwihr, Route de Vin, Alsasko, Francie Versailles, Francie Pont du Gard, Francie staré kolo, Provence, Francie Mont Saint Michel, Francie Nice, Francie levandule, Provence, Francie most Saint Benezet, Avignon, Francie Omaha beach, Francie menhiry, Carnac, Francie

Většina území Francie se nachází v západní Evropě (k Francii také patří malý ostrov Korsika ve Středomoří), ale Francouzskou republiku tvoří i tzv. zámořská Francie, která zahrnuje území v Karibiku, Indickém oceánu, Oceánii, ale také severní a jižní Americe. Ačkoliv je Francie svou rozlohou třetí největší evropskou zemí (po Rusku a Ukrajině), je zároveň jednou z nejřidčeji osídlených zemí Evropy.

Francie je zemí s různorodými přírodními celky. Nejvyšší horská pásma se nachází na jihu a na východě. Na jihu se zvedají těžko přístupné Pyreneje. Francouzské Alpy dosahují na italsko-francouzské hranici své maximální nadmořské výšky. Dále k severu pokračuje předalpské pásmo Jury a u francouzsko-belgicko-lucemburských hranic se zvedá staré pohoří Ardeny. Ve vnitrozemí je nejvýznamnější Francouzské středohoří s náhorními plošinami. Francouzské klimatické podmínky jsou stejně rozmanité jako celá země a závisí na vzdálenosti od moře a nadmořské výšce. Západní polovinu země ovlivňuje Atlantský oceán, který zajišťuje vlhké mírné teplé podnebí po celý rok. Na jihu panují horká a suchá léta a velice mírné zimy typické pro celé Středomoří. Východní Francie má studené zimy a horká léta typická pro oblast střední Evropy.

Jiný kraj, jiný mrav

Žádná zběžná návštěva Francie nemůže přiblížit rozmanitost této země. Území Francie zahrnuje Bretaň s jejím galským námořním dědictvím, germánské Alsasko-Lotrinsko – sporná oblast, o kterou Francie několikrát bojovala s Německem, drsné horské oblasti Auvergne a Pyreneje a středomořské slunečné pásmo. Jednotlivé kraje i jejich obyvatelé se navzájem velmi liší. Rozdílnost francouzského obyvatelstva je částečně dána přílivem přistěhovalců z různých zemí Evropy, ale také ze zemí, které byly v minulosti francouzskými koloniemi. Francouzi jako národ vznikli mísením a ovlivňováním národů, které na tomto území žily – mj. starověcí Keltové, později Frankové, Normani a Burgunďané.

Ve Francii žije i několik národnostních menšin, které si udržují vlastní jazyk a dožadují se větších národnostních práv. K nejstarším patří Bretonci, přímí potomci Keltů, jejichž jazyk – bretonština – dal současné francouzštině mnoho výrazů. V oblasti Pyrenejí žijí na severozápadě Baskové a na jihovýchodě Katalánci. Oba tyto národy obývají i španělskou část Pyrenejí a soustavně usilují o samostatný stát. Při belgických hranicích žije menšina Valonů a Vlámů a v Alsasku si místní obyvatelé udržují vlastní německý dialekt. Na Korsice žijí Korsičané, jejichž jazyk se podobá italštině. Zdejší separatisté dokonce usilují o úplnou nezávislost na Francii (obdobně jako Baskové nebo Katalánci).

Oficiální webová stránka: www.france.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY