PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Hřebčín Lipica - Slovinsko

Základní informace

Hřebčín Lipica je světoznámý hřebčín s chovem vzácných bílých koní ve stejnojmenné vesnici nedaleko slovinského města Sežana u hranic s Itálií.

Proslulý chov koní tu založil roku 1580 třetí syn císaře Ferdinanda I. Habsburského Karel Štýrský. Jeho záměrem bylo dodávat hřebce pro tehdy nově vzniklou španělskou jezdeckou školu na vídeňském habsburském dvoře. Z Andalusie proto přivezl 9 hřebců a 24 klisen, kteří se stali základem jeho chovu. Koně ze Španělska si vybral díky podobného klimatu i faktu, že byli zvyklí na podobnou suchou ostrou trávu, jaká rostla v této krasové oblasti. Tato zvířata pak křížil s plnokrevníky, které kupoval po celé Evropě. Vyšlechtil tak nádherné koně malé robustní postavy se silným krkem, kteří se rodí tmaví, ale po 7–10 letech zbělají. Dožívají se vysokého věku kolem třiceti a více let a vyznačují se inteligencí a učenlivostí, které jsou základními vlastnostmi pro drezuru. Obdivováni jsou i pro svou krásu a eleganci.

Až do roku 1918 patřil chov vídeňskému dvoru. Během 20. století zažil hřebčín velkou krizi, během níž tomuto plemenu hrozilo vyhynutí, ale chov se podařilo nakonec zachránit. Dnes je v Lipici přes 300 koní, ale další chovy se nachází i na dalších místech Evropy a v Americe. V hřebčíně pracuje 80 zaměstnanců a probíhá tu výcvik asi 160 koní, přičemž hřebci jsou připravováni na drezuru a klisny do kočárů.

V areálu se kromě hřebčína nachází i stáje, umístěné v historických budovách, z nichž nejstarší je z roku 1703. Najít tu lze i cvičební arénu, jízdárnu, hospodářské budovy či kostel. V roce 2011 vzniklo Muzeum Lipikum, které v 11 oddílech skrze interaktivní multimediální expozice objasňuje historii hřebčína, a za pozornost stojí i Muzeum kočárů.

Rada: Nenechte si ujít 45 minut dlouhé představení drezury koní, které tu probíhá od dubna do října vždy v úterý, pátek a v neděli.

Oficiální webová stránka: www.lipica.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Slovinsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY