PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Jūrmala - Lotyšsko

Základní informace

Jūrmala je lázeňské město ležící v Lotyšsku na břehu Rižského zálivu asi 25 kilometrů západně od Rigy.

Šňůra 16 vesniček na pobřeží Baltského moře se začala měnit v oblíbené přímořské letovisko roku 1785, kdy se v jedné z nich, zvané Dubulti, začalo provozovat veřejné koupání. Jeho popularita vzrostla natolik, že se sem i do okolních vesniček začali sjíždět lidé z blízkého i dalekého okolí. Za svou slávu však Jūrmala vděčí především velitelům ruské armády, kteří sem přijížděli za zlepšením svého zdraví. Ty poté následovali obyvatelé Rigy, kteří si tu začali stavět svá letní sídla.

Zpočátku se sem návštěvníci dostávali koňskými povozy, od roku 1833 fungovala vodní doprava po řece Lielupe a o 10 let později sem byla zavedena i železnice, s kterou přišel i rychlý rozvoj celého pobřeží. Pro návštěvníky se tu stavěly hotely, restaurace, ale i kasina a později i sanatoria a lázeňské budovy. Růst osídlení byl natolik rychlý, že už roku 1920 byly vesnice na 32 kilometrů dlouhém pobřeží spojeny do jednoho celku o šířce 3 kilometrů, který o necelých 30 let později získal status města a název Jūrmala, tedy Pobřežní moře.

Svoji popularitu a věhlas si lázně zachovaly i po druhé světové válce, kdy sem jezdili vysocí představitelé ruské politiky, jako byl např. Nikita Chruščov. Leonid Brežněv si tu dokonce postavil vilu, v níž se dnes nachází muzeum.

Dnešní návštěvníci Jūrmaly mohou využít léčbu minerálními prameny a bahnem. Lázně nabízí i příjemné klima, dlouhou pláž s bílým pískem, přičemž za její nejkrásnější část je považován úsek v Bulduri, kde se také nachází nejdražší pozemky v Lotyšsku. Obdivovat tu lze i dřevěné letní domky z počátku 20. století, z nichž více než 400 je památkově chráněno, proslulý je místní borovicový les a za návštěvu stojí i Jūrmalské městské muzeum.

Oficiální webová stránka: https://www.visitjurmala.lv

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Lotyšsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY