PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Llandudno - Wales

Základní informace

Llandudno je půvabné městečko na severním pobřeží Walesu u Irského moře, které si zachovalo atmosféru klasického viktoriánského letoviska.

Wales Llandudno Wales Llandudno,  Llandudno Pier

Přestože osídlení Llandudna sahá dle archeologických vykopávek až do pravěku, svoji největší slávu město zažilo až v 19. století, kdy sem byla protažená železnice. To usnadnilo příliv davů z vnitrozemí, které sem přijížděly za odpočinkem a nedělními výlety. Dnes už si Llandudno zachovalo jen dozvuk své dřívější slávy a lesku, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu.

Jeho širokou písčitou pláž v zátoce ohraničují dva mysy. Větší z nich, pískovcový kopec na západě, dosahuje výšky 207 metrů a nazývá se Great Ormes Head. Dnes je z něj park a přírodní rezervace, ale už od doby bronzové se zde těžila měď, o čemž je možné se přesvědčit v muzeu Great Orme Copper Mines. Na mysu stojí také kostel, jehož dřevěného předchůdce postavil v 6. století misionář svatý Tudno. Ve 13. století byl přestavěn na kamenný a jeho dnešní podoba vznikla po rekonstrukci v roce 1855. Nahoru na vrchol kopce se lze dostat buď pěšky, nebo lanovkou zvanou Llandudno Cable Car. Vede sem i jedna ze tří pozemních lanovek na světě (další dvě jsou v Lisabonu a San Franciscu), zvaná Great Orme Tramway. Obě však jezdí jen v létě.

Milovníci umění by neměli ve městě vynechat Llandudno Museum, kde si mohou prohlédnout předměty spojené s městem, ať už se jedná o římské kachle či o obrazy a sochy věnované městu. Galerie současného umění Oriel Mostyn je pojmenovaná po lady Mostyn, pro niž byla tato budova postavena v roce 1901. Výstavy tu nejsou stálé, ale každých šest let se střídají. Mnoho návštěvníků sem přijíždí kvůli The Alice in Wonderland Center. Autor této knihy Lewis Carroll město sice nikdy nenavštívil, ale na léto sem jezdila rodina Liddellových, jejichž dceři Alici začal jejich rodinný přítel podivné příhody vyprávět.

Oficiální webová stránka: www.visitllandudno.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY