PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Llanfair PG - Wales

Základní informace

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, zkráceně Llanfair PG, je nejdelší název sídla v Evropě. Vesnice s tímto názvem leží na ostrově Anglesey na západě Walesu.

Wales Llanfairpwllgwyngyll

Význam názvu LLanfair PG

Název obsahuje 58 písmen a 51 hlásek, neboť ve velštině CH a LL označují jednu hlásku. V překladu do češtiny jméno znamená: Kostel svaté Marie v Údolí Bílých lísek blízko prudkého vodního víru a kostela svatého Tysilia z Červené jeskyně. Toto podivné pojmenování prý vymyslel místní hostinský z jediného důvodu: chtěl zvednout povědomí o do té doby zcela neznámé a turisty pomíjené vesnici, a tím i zvýšit její návštěvnost. Že se mu to povedlo, dokazuje i fakt, že dnes se v této vesnici s 3040 obyvateli zastaví každý rok přes půl milionu turistů. Ti se vyfotí u nádražní budovy s nápisem hrdě hlásajícím celý název a poté utratí peníze v místním turistickém centru, které se každým rokem rozrůstá.

Dlouhé názvy měst ve světě

Přestože podivný shluk písmen pojmenovávající tuto vesnici ohromuje svou délkou, prvenství na světě patří původnímu názvu hlavního města Thajska Bangkoku, který dříve zněl: Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.

Některé prameny uvádí na druhém místě světového žebříčku novozélandskou vesnici, jejíž název sestává z 92 písmen. 33 písmen nejdelšího českého názvu, jež v sobě skrývá Nová Ves u Nového Města na Moravě, je vedle nich jen krátkým a snadno zapamatovatelným souslovím.

Přestože se vesnici Llanfai PG nepodařilo zapsat se do Guinnesovy knihy rekordů s nejdelším názvem na světě, jedno prvenství jí přece jen patří – s koncovou .eu vlastní nejdelší internetovou doménu.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY