PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Llangollen - Wales

Základní informace

Llangollen je půvabné městečko, obklopené skalnatými kopci a lesy na jižním úpatí pohoří Clwydian Range asi 30 kilometrů jihozápadně od Chesteru na východě severního Walesu.

Wales Llangollen, old railway station museum Wales Llangollen, Cistercian Valle Crucis Abbey

Llangollen získal svůj název podle kostela zasvěceného svatému Collinovi. Už v pravěkých dobách tu býval důležitý brod na řece Dee, kolem nějž se postupem času rozvinulo významné tržní město. Brod přes řeku však byl ve 14. století nahrazen mostem, který tu lze spatřit dodnes. Největší rozvoj Llangollenu však přišel s výstavbou kanálu Llangollen Canal, jemuž vévodí tři sta metrů dlouhý průplavní most Pontcysyllte Aqueduct.

Městečko proslavily i dvě výstřední Irky, které se zde v roce 1780 usadily. Tzv. Llangollenské dámy, lady Eleanor Butler a Sarah Ponsonby, se seznámily na škole a v roce 1780 se spolu usadily v hrázděném domě, zvaném Plas Newydd, který přestavěly do napodobeniny gotické stavby. Během padesáti let, které tu spolu strávily, získaly tyto nevšední ženy se zálibou v literatuře věhlas po širokém okolí, takže za nimi z daleka přijížděly známé osobnosti. Několikrát je navštívil vévoda z Wellingtonu, ale pobyl zde i básník William Wordsworth a skotský spisovatel sir Walter Scott.

K dalším lákadlům Llangollenu bezesporu patří i asi 12 kilometrů dlouhá železnice Llangollen Railway, která tu začíná, či trosky hradu Castell Dinas Brân na kopci nad městem. Ten byl založen v první polovině 13. století, Edward I. jej využíval při svém prvním tažení proti Llywelynovi Ap Gruffyddovi, ale už roku 1540 z něj zbyly dle historických záznamů jen ruiny.

Nejvíce lidí se do jinak poklidného městečka sjíždí v první polovině července, kdy tu probíhá šestidenní festival spojený s poutí, zvaný Eisteddfod. Založen byl roku 1947 jako symbol jednoty poválečného světa a dnes na něj každoročně přijíždí kolem dvanácti tisíc tanečníků, hudebníků a zpěváků z více než padesáti zemí.

Oficiální webová stránka: www.llangollen.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY