PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Lucembursko

Základní informace

Lucembursko je malé evropské vévodství, které hraje velkou roli v mezinárodní politice. Jedná se o nejmenší, ale nejbohatší členskou zemi Evropské unie, která má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. V Lucembursku žije nejvíce cizinců – přibližně 45 % z celkového počtu obyvatel. Jedná se především o občany z ostatních států EU (nejvíce Portugalska, Francie, Itálie nebo sousední Belgie).

hrad Vianden,Lucembursko American Cemetery, Luxembourg, Lucembursko řeka Alzette, Luxembourg, Lucembursko Luxembourg, Lucembursko Ehnen, Lucembursko Instituce EU, Luxemburg,Lucembursko vinice, Lucembursko

Lucembursko je vnitrozemský stát, který sousedí s Belgií, Německem a Francií. Spolu s Nizozemskem a Belgií utvořilo Lucembursko po 2. světové válce hospodářskou unii – Benelux, která se spolu s Francií, Itálií a západním Německem stala základem Evropského hospodářského společenství (předchůdce dnešní Evropské unie). V Lucembursku rovněž sídlí některé orgány EU – Rada EU, Evropský parlament, Soudní dvůr EU, Evropský účetní dvůr a Evropská investiční banka.

Území Lucemburska tvoří zvlněná Ardenská vrchovina. Severní část území tvoří plošina Ösling, která pokrývá zhruba 1/3 území. Jedná se o hornatou oblast na jižním okraji pohoří Ardeny a protéká jí nejdelší lucemburská řeka Sûre (Sauer). Jižní část, zvaná Gutland („dobrá země“) je úrodnější a po stránce klimatu příjemnější. Klima v Lucembursku je mírné a vlhké, v zimním období je krajina často pokryta sněhem.

Ačkoliv je od r. 1984 národním jazykem lucemburština, jsou texty zákonů psány ve francouzštině. Francouzština a němčina jsou hlavní cizí jazyky vyučované na místních školách, proto není problém se s nimi v Lucembursku domluvit. Velmi rozšířená je i znalost anglického jazyka.

Historie Lucemburska počíná založením lucemburského hradu v 10. století, okolo kterého postupně vznikalo středověké město (hrad se nacházel na útesu Bock a byl v 17. století zničen). Lucemburské hrabství vzniklo v r. 963 a na vévodství jej povýšil Karel IV. v r. 1354. Rod lucemburských hrabat zasáhl i do dějin České republiky, když se r. 1310 oženil Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou. V průběhu staletí bylo lucemburské vévodství pod nadvládou Španělů, Francouzů a Rakušanů. V r. 1815 (po porážce francouzského císaře Napoleona u Waterloo) se rozhodlo o formální samostatnosti Lucemburska, které však až do r. 1890 zůstávalo v personální panovnické unii s Nizozemskem.

Základní údaje:

Oficiální název: Velkovévodství Lucembursko (Grand-Duché de Luxembourg, Grossherzogtum Luxemburg)
Hlavní město: Lucemburk (Luxembourg)(103,6 tis. obyvatel)
Rozloha: 2 586 km2
Počet obyvatel: 563 000 (k 31. 12. 2014)
Hustota zalidnění: 217,7 obyvatel/km2
Jazyk: lucemburština, francouzština, němčina
Náboženství: římskokatolické (87 %)
Nejvyšší bod: Kneiff (560 m)
Nejdelší řeka: Sûre (160 km)
Vznik: 1839 (vyhlášením nezávislosti na Nizozemsku, které bylo oficiálně uznáno r. 1867)
Státní zřízení: parlamentní konstituční monarchie
Hlava státu: velkovévoda Jindřich I. Lucemburský
Měna: euro
Časové pásmo: GMT +1 (stejné jako v ČR)
Telefonní předvolba: +352
Hymna: Ons Hémécht
Členství v EU: 1. 1. 1958 (zakládající člen)
Členství v NATO: od r. 1949 (zakládající člen)
Členství OSN: 24. 10. 1945 (zakládající člen)
Oficiální webová stránka: www.visitluxembourg.com/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Školní zájezdy Lucembursko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY