Lucembursko
Základní informace
Lucembursko je malé evropské vévodství, které hraje velkou roli v mezinárodní politice. Jedná se o nejmenší, ale nejbohatší členskou zemi Evropské unie, která má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. V Lucembursku žije nejvíce cizinců – přibližně 45 % z celkového počtu obyvatel. Jedná se především o občany z ostatních států EU (nejvíce Portugalska, Francie, Itálie nebo sousední Belgie).
Lucembursko je vnitrozemský stát, který sousedí s Belgií, Německem a Francií. Spolu s Nizozemskem a Belgií utvořilo Lucembursko po 2. světové válce hospodářskou unii – Benelux, která se spolu s Francií, Itálií a západním Německem stala základem Evropského hospodářského společenství (předchůdce dnešní Evropské unie). V Lucembursku rovněž sídlí některé orgány EU – Rada EU, Evropský parlament, Soudní dvůr EU, Evropský účetní dvůr a Evropská investiční banka.
Území Lucemburska tvoří zvlněná Ardenská vrchovina. Severní část území tvoří plošina Ösling, která pokrývá zhruba 1/3 území. Jedná se o hornatou oblast na jižním okraji pohoří Ardeny a protéká jí nejdelší lucemburská řeka Sûre (Sauer). Jižní část, zvaná Gutland („dobrá země“) je úrodnější a po stránce klimatu příjemnější. Klima v Lucembursku je mírné a vlhké, v zimním období je krajina často pokryta sněhem.
Ačkoliv je od r. 1984 národním jazykem lucemburština, jsou texty zákonů psány ve francouzštině. Francouzština a němčina jsou hlavní cizí jazyky vyučované na místních školách, proto není problém se s nimi v Lucembursku domluvit. Velmi rozšířená je i znalost anglického jazyka.