PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Maďarsko

Základní informace

Maďarsko je země ležící ve středu Evropy, ve které žijí mezi slovanskými a germánskými národy lidé ugrofinského původu. Maďaři si po tisíc let uchovali svou jedinečnou kulturu a folklor. Je to země 1 300 termálních pramenů, 22 vinařských oblastí a několika památek UNESCO. Maďarsko je vnímáno jako země ostrých jídel, vína a lázní.

Maďarský parlament, Budapešť, Maďarsko Lidová architektura, Maďarsko Rysbářská bašta, Budapešť, Maďarsko Maďarský parlament, Budapešť, Maďarsko Bazilika sv. Štěpána, Budapešť, Maďarsko Budínský hrad, Budapešť, Maďarsko Aggtelek, Budapešť, Maďarsko

V době středověku, kdy území Maďarska zabíralo podstatně větší část Evropy, až do 20. století, kdy bylo součástí Rakousko-Uherska, měla země v oblasti významný politický vliv. Po 1. světové válce se však rozloha Maďarska značně zmenšila. Maďarsko má světově proslulé židovské památky a více než 40 synagog, z nichž se ty nejvýznamnější nachází v Budapešti, Segedínu a Pětikostelí. Řada židovských památek byla poničena během 2. světové války.

Hlavní město Budapešť se může pyšnit několika unikáty – patří mezi málo měst v Evropě, kde lze nalézt dva římské amfiteátry, a je jediným hlavním městem na světě, ve kterém se nachází souvislý jeskynní systém, z kterého prýští termální léčivé prameny. Budapešť je rovněž jedinou metropolí na světě, která se pyšní více než stovkou vřídel a termálních pramenů.

Typické maďarské produkty

Seznam typických maďarských produktů a specialit je poměrně dlouhý. Snad každá hospodyňka a kuchař ví, že nezbytnou součástí (nejen) maďarské kuchyně je mletá červená paprika, která v Maďarsku zdomácněla v období turecké nadvlády. Při takovém množství kořeněných pokrmů není divu, že jih Maďarska je vyhlášený i díky vynikajícím pálenkám – meruňkovici (barackpálinka), slivovici (szilvapálinka) nebo medovinou (mezes pálinka). Nejznámější maďarský bylinný likér se prodává pod jménem Unicum.

Milovníkům vína není neznámé proslulé maďarské víno Tokaji z vinařské oblasti na severu země. Toto víno bylo velmi oblíbené u francouzského krále Ludvíka XIV., který je označil za „krále vín a víno králů“. Vinařská oblast Tokaji je od r. 2002 zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na mnoha evropských královských dvorech byl oblíben porcelán z Herend. Zdejší manufaktura dodávala porcelán i na dvůr britské královny Viktorie nebo rakousko-uherské císařovny Alžběty, zvané „Sissi“. Oblíbené byly zejména orientální motivy. Dodnes se herendský design maluje ručně.

Maďarština – jedinečný a komplikovaný jazyk

Maďarština patří mezi ugrofinské jazyky, ale s finštinou nebo estonštinou, které rovněž patří do této jazykové skupiny, nemá mnoho společného. Původ maďarštiny zůstává dodnes záhadou a až na několik tureckých slov, která spolu s několika německými a anglickými neologismy do maďarštiny pronikla, nezní povědomě nic.

Obyvatelé Maďarska však neočekávají, že se s nimi návštěvníci budou bavit jejich jazykem. Většina obyvatel je zvyklá na němčinu, tak je dobré před cestou do Maďarska oprášit základy německého jazyka. V poslední době se rovněž rozšiřuje i znalost angličtiny. Chybu návštěvníci neudělají, když se naučí pár základních frází v maďarštině. Maďaři jsou na svůj jazyk velmi pyšní a tuto snahu dokážou ocenit.

Oficiální webová stránka: gotohungary.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY