Maďarsko
Základní informace
Maďarsko je země ležící ve středu Evropy, ve které žijí mezi slovanskými a germánskými národy lidé ugrofinského původu. Maďaři si po tisíc let uchovali svou jedinečnou kulturu a folklor. Je to země 1 300 termálních pramenů, 22 vinařských oblastí a několika památek UNESCO. Maďarsko je vnímáno jako země ostrých jídel, vína a lázní.
V době středověku, kdy území Maďarska zabíralo podstatně větší část Evropy, až do 20. století, kdy bylo součástí Rakousko-Uherska, měla země v oblasti významný politický vliv. Po 1. světové válce se však rozloha Maďarska značně zmenšila. Maďarsko má světově proslulé židovské památky a více než 40 synagog, z nichž se ty nejvýznamnější nachází v Budapešti, Segedínu a Pětikostelí. Řada židovských památek byla poničena během 2. světové války.
Hlavní město Budapešť se může pyšnit několika unikáty – patří mezi málo měst v Evropě, kde lze nalézt dva římské amfiteátry, a je jediným hlavním městem na světě, ve kterém se nachází souvislý jeskynní systém, z kterého prýští termální léčivé prameny. Budapešť je rovněž jedinou metropolí na světě, která se pyšní více než stovkou vřídel a termálních pramenů.
Typické maďarské produkty
Seznam typických maďarských produktů a specialit je poměrně dlouhý. Snad každá hospodyňka a kuchař ví, že nezbytnou součástí (nejen) maďarské kuchyně je mletá červená paprika, která v Maďarsku zdomácněla v období turecké nadvlády. Při takovém množství kořeněných pokrmů není divu, že jih Maďarska je vyhlášený i díky vynikajícím pálenkám – meruňkovici (barackpálinka), slivovici (szilvapálinka) nebo medovinou (mezes pálinka). Nejznámější maďarský bylinný likér se prodává pod jménem Unicum.
Milovníkům vína není neznámé proslulé maďarské víno Tokaji z vinařské oblasti na severu země. Toto víno bylo velmi oblíbené u francouzského krále Ludvíka XIV., který je označil za „krále vín a víno králů“. Vinařská oblast Tokaji je od r. 2002 zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Na mnoha evropských královských dvorech byl oblíben porcelán z Herend. Zdejší manufaktura dodávala porcelán i na dvůr britské královny Viktorie nebo rakousko-uherské císařovny Alžběty, zvané „Sissi“. Oblíbené byly zejména orientální motivy. Dodnes se herendský design maluje ručně.
Maďarština – jedinečný a komplikovaný jazyk
Maďarština patří mezi ugrofinské jazyky, ale s finštinou nebo estonštinou, které rovněž patří do této jazykové skupiny, nemá mnoho společného. Původ maďarštiny zůstává dodnes záhadou a až na několik tureckých slov, která spolu s několika německými a anglickými neologismy do maďarštiny pronikla, nezní povědomě nic.
Obyvatelé Maďarska však neočekávají, že se s nimi návštěvníci budou bavit jejich jazykem. Většina obyvatel je zvyklá na němčinu, tak je dobré před cestou do Maďarska oprášit základy německého jazyka. V poslední době se rovněž rozšiřuje i znalost angličtiny. Chybu návštěvníci neudělají, když se naučí pár základních frází v maďarštině. Maďaři jsou na svůj jazyk velmi pyšní a tuto snahu dokážou ocenit.