Monako
Základní informace
Monako je druhým nejmenším státem na světě, jehož území je tvořeno pobřežním pásem o délce 4,1 km a šířce 350–1050 m. Monako je turisticky velmi oblíbený stát, který patří k hlavním ekonomickým mocnostem na pobřeží Středozemního moře a kterému vládne knížecí rodina Grimaldiů, světově nejstarší dosud vládnoucí dynastie.
Do monackého přístavu připlouvali mořeplavci již v době starověku. Nejstaršími obyvateli tohoto místa byly ligurské kmeny, později Féničané, Řekové i Římané. Ve 12. století získali území dnešního Monaka Janované, kteří na místě současné budovy Knížecího paláce vybudovali pevnost. Významná kapitola v monackých dějinách započala 8. ledna 1297, kdy šlechtic Francesco Grimaldi převlečený za františkánského mnicha díky lsti spolu s několika pomocníky vtrhl do janovské pevnosti, kterou nakonec úspěšně dobyl. Právě tehdy začala Monaku vládnout rodina Grimaldiů a přímý potomek Francesca, kníže Albert II., zemi vládne dodnes.
V běhu dalších staletí se toto území snažili ovládat Italové, Francouzi i Španělé, pevnost na skále totiž byla významným strategickým bodem. Již v roce 1489 uznal francouzský stát poprvé monackou nezávislost, kterou si i přes pohnuté dějiny, během nichž území knížectví nakrátko připadalo jiným národům, Monako udrželo dodnes. Další významný mezník v dějinách ministátu přišel v roce 1863, kdy byla založena tzv. Společnost mořských lázní, díky níž vzniklo několik luxusních hotelů, četné zahrady a především pak nová budova proslulého Kasina. Monako bylo napojeno na železnici, v roce 1869 se navíc stalo daňovým rájem, a tak turistický ruch a počet jeho návštěvníků rostl. V roce 1929 se v Monaku jel první automobilový závod Grand Prix a pro následnou dlouhou vládu knížete Rainiera III. je mimo jiné charakteristický nebývalý architektonický rozkvět Monaka v 70. a 80. letech minulého století. Díky stavbě výškových budov a změně panoramatu se malé zemi začalo přezdívat „New York Středozemního moře“.
Monako je vlastně městský stát a tvoří jej 4 městské obvody – Monaco-Ville, Monte Carlo, La Condamine a Fontvieille. Zástavba Monaka plynule navazuje na sousední francouzské obce a na mnoha místech prochází státní hranice ulice, aniž by byla viditelně značena. Ve starém městě Monaco-Ville stojí na skalnatém výběžku knížecí palác a katedrála. V Monte Carlu se nachází světově proslulé kasino, luxusní byty a hotely a zdejšími ulicemi vede trasa závodu F1. Uprostřed Monaka leží La Condamine s příjemnou rezidenční čtvrtí, lákavými obchody, bankami a hlavním monackým přístavem, který poskytuje útočiště zejména pro luxusní jachty a je chloubou Monaka.
Monačané sice neplatí daně, ale zároveň nesmějí hrát v kasinu. Zdrojem příjmu tohoto malého knížectví je turistický ruch, finanční operace, lázeňská střediska a herny.