Německo
Základní informace
Německo je země, která má svým návštěvníkům co nabídnout: osamocené hrady na skalnatých výběžcích Bádenska a Durynska, středověká města, pohádkové vesnice, neustále se měnící pobřeží Baltského moře, písečné ostrovy v Severním moři, horská pásma včetně Alp nebo jezera v Meklenbursku. Řada měst a vesnic byla zničena při náletech během 2. světové války, ale mnoho z nich bylo pečlivě rekonstruováno a dnes jen stěží návštěvníci rozpoznají staré od nově obnoveného.
Německo je hojně navštěvované cizinci, kteří do země přijeli, aby zhlédli kulturní a historické památky, jako jsou např. kolínská katedrála, Goethův rodný dům ve Frankfurtu, hrad v Heidelbergu či pobřeží Baltského moře s nesčetnými jezery a městy jako Lübeck nebo Wismar. Za návštěvu jistě stojí i města bývalé Německé demokratické republiky Výmar, Drážďany nebo Postupim. Další atrakcí jsou vinařské oblasti na jihozápadě Německa a překrásné údolí Rýna od Mohuče až po Kolín nad Rýnem, kde se mohou návštěvníci pokochat malebnými vesničkami, slunným podnebím a pobyt si zpříjemnit sklenkou dobrého vína.
Nejtypičtějším architektonickým prvkem německé krajiny jsou středověké hrady. Z některých se do dnešní doby dochovaly jen malebné trosky, ale řada dalších se v průběhu let podrobila rekonstrukci a slouží jako rezidence rodů, pro něž byla sídla původně zbudována. Nejpůsobivější seskupení hradů mohou turisté objevit na březích Mosely a podél středního toku Rýna. Kraj Münster se pyšní nejhezčími hrady s vodními příkopy, které se v nížině dochovaly.
Německá kultura
Vzhledem k rozloze státu a složitému historickému vývoji nebyla německá kultura nikdy jednotná, přejímala vlivy z celé Evropy a zpětně evropskou vzdělanost a kulturu také ovlivňovala. Německo je zemí ság a legend, ve kterých často vystupují lesní duchové, čarodějové a víly, jako např. Lorelei. Pověsti a legendy měly často velký vliv na německé umění. V době vrcholného a pozdního středověku vznikaly veršované skladby s epickými náměty, k nejproslulejším patří lidový epos Píseň o Nibelunzích, na jehož motivy složil v 19. století Richard Wagner svou slavnou operu.
Mnohé německé kulturní osobnosti dosáhly světového věhlasu, který přetrvává do dnešní doby. Milovníkům umění jistě nejsou neznámá jména renesančních malířů Albrechta Dürera, Lucase Cranacha nebo Hanse Holbeina. Každý nejspíše někdy slyšel hudbu barokních skladatelů Johanna Sebastiana Bacha nebo Georga Friedricha Händela. Německý romantismus ovlivnil celou Evropu a dal světu díla básníků Johanna Wolfganga Goetha a Friedricha Schillera nebo hudebních skladatelů Richarda Wagnera, Johannese Brahmse nebo Richarda Strausse.
Německo nikdy nemělo jedinou kulturní metropoli, jako například Francie Paříž či Velká Británie Londýn. Roli kulturního střediska plní v Německu několik měst, která se nacházejí po celé zemi a většinou vznikla ve středověku. Jedná se o Frankfurt, Cáchy (Aachen), Magdeburg, Mohuč, Norimberk a Kolín nad Rýnem. V 16.-19. století vznikla další kulturní střediska, mezi které patří Výmar a Würzburg.
Směsice mnoha národů
Na území dnešního Německa v minulosti žili mnohé národy, které měly různou mentalitu, různé tradice i nářečí. Patřili mezi ně Slezané, Frísové, Sasové, Hesenci a mnozí jiní. Tyto rozdíly dodnes přetrvávají a obyvatelé různých spolkových zemí si někdy jen stěží rozumějí.
Rozdíly se promítají také do zvyků různých oblastí a do kuchyně. Zatímco v Mohuči nebo Kolíně nad Rýnem se slaví karneval, obyvatelé severního Fríska oslavují příchod jara ohňostroji. Mnoho svátků je náboženského původu a je zde patrné rozdělení církve. Sever země je většinou protestantský a jih katolický. V posledních letech se vlivem přistěhovalců rozšířil počet lidí praktikujících nekřesťanská náboženství.