Norsko
Základní informace
Norsko leží v severní Evropě v severozápadní části Skandinávského poloostrova na západě od Švédska a na jihozápadě od Finska a Ruska. Jeho typické protáhlé území měří severozápadním směrem 1 900 km, zatímco šířka země nedosahuje ani 450 km.
Tento fakt ovlivňuje i norské podnebí. Přestože velká část území tohoto státu se nachází až za Severním polárním kruhem, zmírňuje jej Golfský proud. Většina pobřeží se však řadí k oceánskému klimatu a východ země se blíží spíše kontinentálnímu podnebí.
Více než polovina rozlohy tohoto království dosahuje nadmořské výšky 500 metrů, přičemž nejvyšší vrchol země a zároveň celé Skandinávie Galdhøpiggen se tyčí do 2 469 m n. m. Velkou roli v norské krajině hrají ledovce. Ty se podílely na vzniku jak jezer, tak fjordů a nachází se tu i největší ledovec Evropy Jostedalsbreen o rozloze 487 km².
Přestože jsou zdokumentovány kontakty nezávislých království na území dnešního Norska s římskou říší, do dějin světa zasáhli jeho obyvatelé především až v 8. až 11. století, kdy Vikingové expandovali nejen do Evropy, ale i Ameriky a Asie. První ucelenější státní útvar na území dnešního Norska vytvořil roku 872 Harald I. Krásnovlasý. K dalším významným panovníkům patřil i Olav I. Tryggvason, za jehož vlády se tu začalo šířit křesťanství, či Olaf Haraldsson, který ustanovil první norskou vládu. Roku 1397 se Norsko stalo součástí Kalmarské unie a svoji nezávislost získalo znovu až roku 1905, kdy na trůn usedl dánský princ, vládnoucí pod jménem Håkon VII.
Nejstarší norské umění se odráží především v ságách, které se sice dochovaly hlavně na Islandu, ale referují o norských králích. Z novější literatury nelze pominout díla dramatika Henrika Ibsena či trudné a depresivní hry Bjørnstjerna Bjøornsona, který je považovaný za zakladatele moderního dramatu. Ve výtvarném umění dominuje především představitel expresionismu Edvard Munch a žádný návštěvník Osla nemůže vynechat expozici monumentálních soch Gustava Vigelanda v městském parku Vigelndsparken.
V seznamu významných Norů nelze pominout ani polární badatele a cestovatele, jako byl např. první muž, který stanul na jižním pólu, Roald Amundsen či Fridtjofa Nansena, jehož loď Fram je vystavená ve stejnojmenném muzeu v Oslu. Svými expedicemi Kon-Tiki a Ra proslul i mořeplavec a dobrodruh Thor Heyerdahl.
Norsko je proslulé úchvatnou přírodou. Nejseverněji položené místo Evropy Nordkapp nabízí strhující výhledy na Barentsovo moře z tři sta metrů vysoké skály, plochý kámen Trolltunga ční nad jezerem Ringedalsvatnet ještě o čtyři stovky metrů výše, ale nezapomenutelným zážitkem je i plavba lodí po některém z fjordů či výstup do údolí čtyř vodopádů v Národním parku Hardangervidda. Vynechat nelze ani nejvyšší kolmou stěnu Evropy Trollveggen či krále vodopádů Vettisfossen. Své neopakovatelné kouzlo nabízí i norská města a městečka jako Bergen, Røros, Ålesund či Alta, ležící za severním polárním kruhem.