PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Panathinaiko -

Základní informace

Panathinaiko (občas zvané i Kallimarmaro) je athénský sportovní stadion postavený jako jediný na světě z mramoru.

Panathénský stadion vznikl v Athénách asi kilometr od Akropolis na místě antického sportoviště v rokli mezi pahorky Agra a Ardittos. Právě na něm se v červenci a v srpnu konaly tzv.** Panathénaje,** tedy nábožensko-sportovní hry na počest bohyně Pallas Athény. Jejich součástí byly agódy, tedy soutěže v recitaci, zpěvu i v hudbě, doplněné o sportovní zápasy a závody. Probíhaly tu i závody válečných veslic, jízdní závody i gymnastika a další disciplíny.

Původně je zavedl syn athénského krále Aigea Theseus a roku 566 př. n. l. je obnovil athénský tyran Peisistratos. Tehdy bylo závodiště ještě bez sedadel a diváci hry sledovali z přírodních svahů rokle. Roku 329 př. n. l. postavil na tomto místě athénský zákonodárce Lykourgos 260 metrů dlouhý stadion z vápence, v němž byla závodní dráha o délce 240 metrů a šířce 34 metry. Do mramorové podoby nechal stadion přestavět roku 144 n. l. římský senátor Herodes Atticus a v té době se sem vešlo 50 000 diváků.

Od 4. století n. l. pak stadion chátral a časem se přeměnil na pole, na němž se pěstovala pšenice.

Vše se změnilo při vykopávkách v 19. století, kdy byly ruiny opět přeměněny na funkční stadion, kde probíhaly obnovené hry v letech 1870 a 1875. Není proto divu, že první novověké olympijské hry se konaly v roce 1896 právě zde před zraky 80 000 diváků. Své místo tu našly i některé disciplíny během prvních olympijských her nového milénia, tedy roku 2004.

Dnes je stadion využíván jen výjimečně, neboť z bezpečnostních důvodů je možné prodávat jen malou část vstupenek. Že je ale pro Řeky Panathinaiko významnou stavbou, dokazuje i jeho vyobrazení na řecké pamětní minci eura.

Rada: Turisté si zde mohou prohlédnou nejen místo počátků Olympijských her, ale i malé muzeum věnované historii tohoto klání.

Oficiální webová stránka: www.panathenaicstadium.gr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta

Školní zájezdy

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY