Portugalsko
Základní informace
Portugalsko je země v západní části Pyrenejského poloostrova, sousedící na východě a severu se Španělskem. Západ a jih státu ohraničuje Atlantický oceán. K pevninské části patří i dvě souostroví, a to Azory a Madeira.
Velkou část země na severu zabírají hory, které se směrem k jihu postupně snižují až do zvlněné nížiny. Nejdelší řekou je Tajo, která protéká hlavním městem Portugalska Lisabonem, a k větším tokům patří i Minho, Guadiana či Douro.
Díky poloze mezi Atlantikem a Středozemním mořem jsou dějiny Portugalska spojeny s námořnictvím. Pomocí něj vytvořili Portugalci bohatou koloniální říši a prvky námořnictví se odrazily i v unikátním manuelském architektonickém stylu.
Postupný úpadek vrcholil v dobách Napoleonských válek a poté během občanské války. Nově nastolený diktátorský režim vyústil roku 1910 ve vyhlášení republiky. Významnou událostí v historii 20. století se stala tzv. Karafiátová revoluce roku 1974, po níž došlo také k dekolonizaci mnoha dříve portugalských území.
Portugalci jsou hrdí na mnoho politiků 20. století. Patří k nim např. premiér mezi lety 1932 až 1968 António de Oliveira Salazar či komunistický vůdce Álvaro Cunhal či diplomat Aristides Sousa Mendes, který během druhé světové války zachránil životy tisíců Židů. K významným osobnostem patří i básník Luís de Camões, básník a spisovatel Fernando Pessoa či objevitel mořské cesty z Evropy do Indie Vasco da Gama.
Portugalsko je oblíbenou turistickou destinací. Kromě hlavního města Lisabonu míří návštěvníci za vínem do Porta či do univerzitního městečka Coimbra. Vynechat nelze ani palác v Sintře či historické město Evora s římskými památkami. Mezi milovníky moře a pláží jsou proslulá letoviska v oblasti Algarve, jako je např. dříve rybářská vesnička Albufeira.