PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Rundāle - Lotyšsko

Základní informace

Rundāle je jedno z nejkrásnějších aristokratických sídel v Pobaltí, které leží v Lotyšsku necelých 15 kilometrů západně od městečka Bauska.

Lotyssko Pilsrundale, Rundale palace Lotyssko Pilsrundale, Rundale palace

„Baltské Versailles“, jak bývá zámek přezdíván, nechal postavit vévoda Ernst Johann z rodu Bironů. Na doporučení ruské carevny Anny Ivanovny se návrhu stavby ujal slavný ruský architekt italského původu Bartolomeo Francesco Rastrelli, který je autorem mimo jiné i Zimního paláce v Petrohradě. Základní kámen byl položen roku 1736 a během čtyř let vyrostla na ploše 7 000 m² rozlehlá barokní stavba, jejíž tři křídla o dvou patrech ohraničují čestné nádvoří.

Dokončení interiéru trvalo dalších 28 let a zásluhu na jeho zdobnosti mají především Francesco Martini, Carlo Zucchi a Johannus Michael Graff. Ve skoro 140 místnostech lze obdivovat nádherné malby, štukatury a množství uměleckých artefaktů. Úchvatné vstupní schodiště vede do východního křídla zámku se slavnostními sály a galeriemi. Prostřední, jižní část sloužila jako obrovská reprezentační místnost a soukromé apartmány vévody a v západním křídle se nacházely prostory vévodkyně a dětí. Ty jsou dnes zařízeny tak, že návštěvník získá dojem, jako by si jejich obyvatelé právě odskočili. Prohlédnout si tu lze budoár, ložnice, salon, ale i toaletní místnost a šatnu s replikou dobového oblečení.

Během prohlídky je možné obdivovat Zlatý sál se stěnami zdobenými umělým mramorem a zlatými štukaturami, kde vévoda přijímal své hosty. Nezapomenutelný je i Bílý taneční sál, který měl původně sloužit jako kaple, Velká galerie, v níž se pořádaly bankety, či Porcelánový kabinet, kde jsou vystaveny vzácné japonské a čínské vázy. Během prohlídky zámku se lze také seznámit s historií této stavby, získat informace o barokní době v této oblasti či nahlédnout do dějin rodu Bironů, z nějž pocházela i kněžna Zaháňská, známá z knihy Boženy Němcové Babička.

Za prohlídku stojí i zámecký park o rozloze 10 hektarů, v němž je možné si projít nádhernou alej a bludiště či nechat se okouzlit množstvím drobných staveb, fontán a zátiší.

Oficiální webová stránka: rundale.net

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Lotyšsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY