PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

Skotsko

Základní informace

Skotsko je jednou z historických zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Rozkládá se v severní části ostrova Velká Británie. Je to druhá největší a nejlidnatější země na Britských ostrovech, v rámci Spojeného království stojí na stejné úrovni jako Anglie, Wales, nebo Severní Irsko.

Skotské kilty, Skotsko Ring of Brodgar, Orknejské ostrovy, Skotsko Highland Cow, Skotsko Five Sisters of Kintail, Skotsko Isle of Skye, Skotsko Whisky, Skotsko

Skotsko – vznik a současnost

Hlavním městem Skotska je Edinburgh, ovšem největším městem je průmyslové Glasgow, největší řekou je River Tay a nejvyšší horou je Ben Nevis, což je zároveň nejvyšší hora Spojeného království (1 343 m.n.m.). Na ploše cca 78 000 km2 žije asi 5 mil. obyvatel.

Skotsko vzniklo v raném středověku jako nezávislé království a existovalo až do r. 1707. R. 1603 se skrz dědictví stal skotský král Jakub VI. zároveň králem Anglie i Irska a takto zformoval personální unii Skotska, Anglie a Irska. Politickou unií z 1.5.1707 došlo ke spojení skotského a anglického parlamentu a ke vzniku Velké Británie. Samostatný skotský parlament byl znovu vytvořen v r. 1998 na základě výsledků předcházejícího referenda.

Národním znakem Skotska je modro-bílá vlajka s křížem sv. Ondřeje, skotský bodlák, královským znakem Skotska je červený lev ve žlutém poli aj. Národním zvířetem je jednorožec, který se objevuje jako heraldický symbol již od 12. století. Skotsko nemá svoji národní hymnu, používá se hymna Spojeného království God Save the Queen, při zvláštních příležitostech se hraje Flower of Scotland. Národním dnem je den sv. Ondřeje, patrona Skotska, 30. listopadu. Zvláštním svátkem je tzv. Burn´s supper, večeře každoročně konaná 25. ledna u příležitosti narozenin Roberta Burnse, skotského romantického básníka, při níž se mj. recituje Burnsova báseň Óda na haggis, skotské národní jídlo.

Ve svazku s Anglií žije Skotsko více než 300 let, ale tiskne své vlastní poštovní známky, má nezávislé vzdělání a justiční systém a ve svých kostelích hovoří tak, že je potřeba tlumočník.
Od roku 1975 je Skotsko rozděleno na 9 regionů a 3 ostrovní oblasti. V regionech je 53 distriktů.

mapa Skotsko
Oficiální webová stránka: www.visitscotland.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY