Slovensko
Základní informace
Slovensko je vnitrozemský stát ve střední Evropě, který sousedí kromě České republiky, s níž dříve tvořil jeden celek, i s Ukrajinou, Rakouskem, Polskem a Ruskem.
Leží v mírném podnebném pásu a většina jeho povrchu je mírně zvlněná. Ve středu a na severu země se však zvedají majestátní hory, které patří k Západním Karpatům. Nejvyšší z místních pohoří jsou Vysoké Tatry, které se tyčí až do výšky 2 655 m n. m., jichž dosahuje vrchol Gerlachovského štítu.
V historii hrálo Slovensko významnou roli v rámci Velké Moravy. Poté se stalo součástí uherského státu a v 16. století se dostalo pod nadvládu Habsburků. Svoji odlišnost od ostatních zemí monarchie však prokázalo v rámci tzv. národního obrození, které proběhlo v 19. století a které vyvrcholilo, když roku 1846 Ľudovít Štúr kodifikoval slovenštinu jako národní jazyk. Po ukončení první světové války vytvořilo Slovensko jednotný stát spolu s Čechami, Moravou, Slezskem a Podkarpatskou Rusí. Zatímco východní část země se oddělila už roku 1939, společná republika Čechů a Slováků vydržela v různých podobách, ať už územních či politických, až do definitivního rozdělení roku 1993.
Slovensko se může pyšnit mnoha zajímavostmi a turistickými lákadly. K přírodním návštěvnickým cílům patří především dechberoucí hory, úchvatné jeskyně, ale i karpatské lesy východního Slovenska, Slovenský kras a Dobšinská ledová jeskyně, jež byly zapsány na seznam přírodního světového bohatství UNESCO. Na části tohoto seznamu týkající se kultury nechybí ani staré centrum Levoče, historické město Banská Štiavnica, lidová architektura ve Vlkolínci, kostely Karpatského oblouku, Spišský hrad a jeho okolí a lázně Bardejov.
Návštěvníci Slovenska by neměli opomenout ani množství dalších nádherných hradů, jako je např. Bratislavský, Čachtický či Devín, ale za návštěvu stojí např. i katedrála svatého Martina v Bratislavě či nejvyšší dřevěný oltář na světě v chrámu svatého Jakuba v Levoči. Za zmínku stojí i fakt, že na Slovensku se narodil i zakladatel pop-artu Andy Warhol.