Švédsko
Základní informace
Švédsko je s územím o rozloze 445 964 km² největší zemí severní Evropy. Nachází se na Skandinávském poloostrově u Baltského moře. Velká část jeho protáhlého území leží za Severním polárním kruhem, ale jih země ovlivňuje Golfský proud, takže průměrné teploty dosahují rozdílu až 17 °C.
Na severu se tyčí i nejvyšší vrchol země Kebnekaisei, zvedající se do výšky 2 097 m n. m. Naopak pro jih země je typická vysočina, dosahující nejvýšší nadmořské výšky 378 metrů. Díky působení ledovců se Švédsko pyšní desítkami tisíc přírodních jezer, z nichž největší je Vånern a nejhlubší Vättern. Řeky ve Švédsku jsou krátké a velmi vodnaté a nachází se na nich mnohé vodopády a peřejí.
Za zakladatele dnešního Švédska je považovaný král Erik Vítězný, který vládl na konci 10. století a jehož jméno se objevuje v mnoha severských ságách. Ve 14. století se Švédsko stalo součástí Kalmarské unie, ale roku 1523 po úspěšném povstání vedeném Gustavem Vasou znovu získalo samostatnost. Postupně pak země nabývala na významu, až získala kontrolu nad celým Baltem a v 17. století sehrála významnou roli ve třicetileté válce. V roce 1814 pak vznikla personální unie s Norskem, která však skončila o necelé století později. Během 20. století si Švédsko striktně zachovávalo neutralitu a soustředilo se na budování sociálního státu.
Přestože švédštinu používá jen něco málo přes deset milionů mluvčích, zasáhlo toto království do dějin filmu, populární hudby i literatury. Snad každý četl knížky pro děti od Astrid Lindgrenové a z této země pochází i spisovatel a dramatik August Strindberg. V současné době vládnou světové detektivce autoři jako Stieg Larsson, Jan Guillou či Henning Mankell a ke světovým bestsellerům patří i knihy Jonase Jonassona či Fredrika Backmana. Ze Švédska vyšly i stálice populární hudby 20. století jako ABBA, Roxette či Ace of Base.
Turisté do Švédska většinou nevyrážejí za uměleckými poklady a majestátní historickou architekturou, ale hledají tu především tichou krajinu severských lesů, rozlehlé národní parky či dechberoucí pobřeží. Málokdo si nechá ujít alespoň část ze 440 km dlouhé tzv. královské cesty Kungsleden, vedoucí skrze divočinu, ale přitahují i města a městečka jako univerzitní Uppsala, Östersund proslulý nejdelší bruslařskou dráhou v zemi, Malmö s výhledem na unikátní Öresundský most či malebný Lund.
Pominout nelze ani hlavní město Švédska Stockholm, přezdívaný Benátky severu, který leží na mnoha ostrovech a je prošpikovaný městskými parky.