PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Švýcarsko

Základní informace

Švýcarsko je alpská země známá svou nezávislostí a neutralitou. Jedná se o zemi obdivovanou pro svou krásnou přírodu, jejíž lid si vydobyl uznání svou pracovitostí, technickou vynalézavostí a radikálně demokratickým systémem vlády. Švýcarsko se navíc řadí k nejbohatším státům světa.

Gornergratbahn, Zermatt, Švýcarsko Ponte dei Salti na řece Verzasca, Švýcarsko Monte San Salvatore, Lugano, Švýcarsko krávy, Švýcarsko Kapellbrücke, Luzern, Švýcarsko Chateau de Gruyeres, Gruyeres, Švýcarsko Grindelwald, Švýcarsko Radnice v Basileji, Švýcarsko Bachalpsee, Grindelwald, Švýcarsko Pevnost Munot, Schaffhausen, Švýcarsko vlak, Švýcarsko

Švýcarsko je federální republika složená z 26 kantonů, které mají vlastní daňový, právní, finanční a vzdělávací systém a představují fakticky nezávislý stát těšící se značné autonomii v rámci celé Švýcarské konfederace. Hospodářství země je založeno na bankovnictví, mezinárodním obchodu a cestovním ruchu. K předním vývozním produktům náleží hodiny a hodinky, výrobky přesného strojírenství, chemikálie a farmaceutické produkty, čokoláda a mléčné pochutiny (především sýry Emental a Gruyére).

Přestože obyvatele Švýcarska rozděluji náboženství a odlišné kulturní kořeny i jazyk, jako národ se vyznačují pozoruhodnou jednotou. Švýcaři jsou průkopnický národ, který ctí tradiční hodnoty a dává přednosti stabilitě před změnami. Jsou pověstní svým pedantským přístupem k ochraně přírody a životního prostředí, což dokládá odpovědný přístup k recyklaci veškerého odpadu a rozvinutá síť hromadné dopravy. Většina alpské květeny a divokých zvířat je chráněno zákonem.

Nezávislé a neutrální Švýcarsko

Nezávislost a neutralita patří k základním kamenům švýcarské politiky. Švýcarsko si k obraně své neutrality vybudovalo obdivuhodnou armádu. Pravdou však je, že neutralita této alpské země byla ostatním zemím tak užitečná, že se ji nikdy nepokusily narušit. Organizace sídlící ve Švýcarsku, ale i samotní Švýcaři, v minulosti fungovali jako prostředníci při výměně válečných zajatců a osvobozování rukojmí. Během válek pomáhalo Švýcarsko civilním i vojenským obětem bojů.

Ženeva, kde byl r. 1864 založen Mezinárodní červený kříž, je sídlem mnoha mezinárodních organizací. Do budovy Společnosti národů (založené r. 1919) se po 2. světové válce nastěhovaly následnické organice, z nichž většina je přidružena k OSN.

Pro Švýcary je neutralita země velmi důležitá, což se projevilo v referendu r. 1994, kdy obyvatelé odmítli účast svých jednotek v mírových silách OSN. Ze stejného důvodu zůstává Švýcarsko i mimo Evropskou unii.

Základní údaje:

Oficiální název: Švýcarská konfederace (Schweizerische Eidgenossenschaft, Confédération suisse, Confederazione Svizzera)
Hlavní město: Bern (139 tis. obyvatel)
Rozloha: 41 285 km2
Počet obyvatel: 8,24 mil. obyvatel
Hustota zalidnění: 199,5 obyvatel/km2
Jazyk: němčina, francouzština, italština, rétorománština
Náboženství: římskokatolické (38,2 %), protestantské (26,9 %), islám (4,9 %)
Nejvyšší bod: Dufourspitze (4 634 m n. m.)
Nejdelší řeka: Rýn (375 km)
Největší jezero: Ženevské jezero (580 km2)
Vznik: 1. 8. 1291
Státní zřízení: federativní republika
Hlava státu: prezidentka Simonetta Simmarugová
Měna: švýcarský frank
Časové pásmo: GMT +1 (stejné jako v ČR)
Telefonní předvolba: +41
Hymna: Schweizerpsalm
Členství OSN: 10. 9. 2002
Oficiální webová stránka: www.myswitzerland.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY