Švýcarsko
Základní informace
Švýcarsko je alpská země známá svou nezávislostí a neutralitou. Jedná se o zemi obdivovanou pro svou krásnou přírodu, jejíž lid si vydobyl uznání svou pracovitostí, technickou vynalézavostí a radikálně demokratickým systémem vlády. Švýcarsko se navíc řadí k nejbohatším státům světa.
Švýcarsko je federální republika složená z 26 kantonů, které mají vlastní daňový, právní, finanční a vzdělávací systém a představují fakticky nezávislý stát těšící se značné autonomii v rámci celé Švýcarské konfederace. Hospodářství země je založeno na bankovnictví, mezinárodním obchodu a cestovním ruchu. K předním vývozním produktům náleží hodiny a hodinky, výrobky přesného strojírenství, chemikálie a farmaceutické produkty, čokoláda a mléčné pochutiny (především sýry Emental a Gruyére).
Přestože obyvatele Švýcarska rozděluji náboženství a odlišné kulturní kořeny i jazyk, jako národ se vyznačují pozoruhodnou jednotou. Švýcaři jsou průkopnický národ, který ctí tradiční hodnoty a dává přednosti stabilitě před změnami. Jsou pověstní svým pedantským přístupem k ochraně přírody a životního prostředí, což dokládá odpovědný přístup k recyklaci veškerého odpadu a rozvinutá síť hromadné dopravy. Většina alpské květeny a divokých zvířat je chráněno zákonem.
Nezávislé a neutrální Švýcarsko
Nezávislost a neutralita patří k základním kamenům švýcarské politiky. Švýcarsko si k obraně své neutrality vybudovalo obdivuhodnou armádu. Pravdou však je, že neutralita této alpské země byla ostatním zemím tak užitečná, že se ji nikdy nepokusily narušit. Organizace sídlící ve Švýcarsku, ale i samotní Švýcaři, v minulosti fungovali jako prostředníci při výměně válečných zajatců a osvobozování rukojmí. Během válek pomáhalo Švýcarsko civilním i vojenským obětem bojů.
Ženeva, kde byl r. 1864 založen Mezinárodní červený kříž, je sídlem mnoha mezinárodních organizací. Do budovy Společnosti národů (založené r. 1919) se po 2. světové válce nastěhovaly následnické organice, z nichž většina je přidružena k OSN.
Pro Švýcary je neutralita země velmi důležitá, což se projevilo v referendu r. 1994, kdy obyvatelé odmítli účast svých jednotek v mírových silách OSN. Ze stejného důvodu zůstává Švýcarsko i mimo Evropskou unii.