PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Triglavský národní park - Slovinsko

Základní informace

Triglavský národní park je jediný slovinský národní park, který leží v Julských Alpách na severozápadě země u hranic s Rakouskem a Itálií.

Jako první přišel s myšlenkou na založení chráněného parku na tomto území roku 1908 profesor Albin Belar. V této době však zůstalo jen u nápadu a první chráněný park tu byl pod názvem Alpský památkový park na rozloze 1 600 ha ustanoven až roku 1924. Název Triglavský národní park se objevil teprve v roce 1961, kdy však byla chráněná oblast omezena jen na okolí hory Triglav a dolinu Triglavských jezer. Dnešní rozlohu má park až od roku 1981: leží na ploše 840 km² a zabírá 4 % celkové rozlohy země.

Svůj název park odvozuje od nejvyšší hory Slovinska, která je i symbolem této země. Leží v jeho geografickém středu a dosahuje výšky 2 864 m n. m. Původ jeho pojmenování, do češtiny přeložitelného jako Tři hlavy, může vycházet buď z tvaru jeho vrcholu při pohledu z jihovýchodu, ale další teorie odkazují na nejvyššího slovanského boha, který měl svůj trůn v oblacích na vršku hory.

V jednom z nejstarších evropských národních parků převládá vápenec, který tu vznikl usazováním na mořském dně před 200 miliony lety. Návštěvníkům nabízí různorodý reliéf. Ostré vrcholky ve vysoké nadmořské výšce, k nimž se tyčí strmé skalní stěny, se střídají s ledovcovými údolími, zařezanými hluboko do kopců, horskými jezírky, rašeliništi a panenskými lesy, v nichž převládá buk, smrk a modřín. Nadmořská výška tu kolísá od vršku Triglavu až po Tolminskou soutěsku se 180 m n. m. Není proto divu, že i když průměrná teplota v létě tady dosahuje 20 °C, v údolích se pohybuje jen kolem 5,6 °C. Na značených i některých zajištěných stezkách je možné obdivovat rozmanitou alpskou květenu s mnoha endemity. Žije zde také více než 7000 druhů zvěře a spatřit tu lze i orla skalního či medvěda hnědého.

Oficiální webová stránka: https://www.tnp.si

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Slovinsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY