PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Vatikán

Základní informace

Vatikán, nejmenší stát na světě, leží v západní části Říma na pahorku Monte Vaticano. Vatikán je sídlem papeže již po mnoho staletí.

Svatopetrské náměstí, Vatikán Svatopetrské náměstí, Vatikán Bazilika sv. Petra, Vatikán Bazilika sv. Petra, Vatikán

Svého vrcholu dosáhl ve středověku, neboť papežové měli právo korunovat císaře Římské říše. Po sjednocení Itálie byl papežský stát připojen k italskému království až do r. 1929, kdy Itálie a Vatikán uzavřeli konkordát, tj. soubor lateránských smluv, podle kterých byl ustanoven v rámci Říma městský stát v jeho dnešních hranicích.

Vatikán má všechny náležitosti státu: banku, peníze, rozhlas, vlastní noviny, známky, železniční stanici a vojsko (tzv. švýcarská garda, která je osobní stráží papeže a jejíž uniformy navrhl slavný renesanční umělec Michelangelo). Dominantou Vatikánu je především bazilika sv. Petra. Další významnou památkou je Sixtinská kaple – toto monumentální dílo je považováno za jeden z vrcholů světového umění. Velkolepá jsou i Vatikánská muzea plná umění z různých kultur a století.

Jedná se o církevní stát, jehož vládce představuje doživotně zvolený papež, který již od návratu papeže z Avignonu roku 1377 sídlí v Apoštolském paláci. Volen je na konkláve v Sixtinské kapli a připadá mu moc jak zákonodárná, tak soudní. Navíc je biskupem Říma a hlavou římsko-katolické církve.

Vatikán začal růst kolem pahorku na pravém břehu řeky Tibery, zvaném Vaticanus Mons. Toto pojmenování vzniklo ze starolatinského slova vates, tedy věštec, a dokládá, že tu už v době římské stála věštírna. Právě v těchto místech byl pohřbený svatý Petr, umučený v nedalekém cirku. Roku 313 věnoval toto území císař Konstantinus papeži Miltiadovi, který zde zbudoval křesťanskou baziliku, a o dvě století později tu vyrostl papežský palác.

Území Vatikánu, obehnané z větší části historickou hradbou, se rozkládá uprostřed Říma na pozemku o velikosti 44 ha. Sestává z baziliky svatého Petra, Náměstí svatého Petra, Apoštolského paláce, Vatikánských muzeí, Vatikánských zahrad a přilehlých budov, ale patří k němu i čtyři exteritoriální baziliky a papežské letní sídlo v Castel Gandolfu.

Oficiální webová stránka: www.vaticanstate.va

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Vatikán

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY