Velehrad - Česká republika
Základní informace
Velehrad je vesnička nedaleko Uherského Hradiště s asi jedenácti sty obyvateli, která je proslulá jako jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice.
Roku 1205 založil v údolí říčky Salašky markrabě Vladislav Jindřich na pokyn olomouckého biskupa Roberta první cisterciácký klášter na Moravě. Zpočátku žilo v románském komplexu s vlivem rané gotiky jen dvanáct mnichů, ale postupně se rozrůstal a lidé, zajišťující chod kláštera, založili dnešní vesnici Velehrad.
Dějiny kláštera nebyly jednoduché. Roku 1421 jej vypálili husité a v roce 1681 jej zničil požár natolik, že si komplex vyžádal přestavbu do dnešní podoby.
O sto let později pak Josef II. zrušil kláštery a Velehrad chátral až do poloviny 19. století, kdy se jej ujali jezuité, kteří tu zřídili kolej a gymnázium. I jejich působení však bylo násilně přerušeno. Roku 1950 byli odvlečeni a vrátili se až o čtyřicet let později. Ve stejném roce na Velehrad zavítal i Jan Pavel II., jehož návštěvu připomíná vysoký kříž s papežským znakem.
Významná je i Národní pouť, která se tu uskutečnila roku 1985 při příležitosti 1100. výročí úmrtí svatého Metoděje a zároveň i udělení papežského titulu Zlatá růže. Jedna z největších československých poutí přerostla v rozsáhlou protikomunistickou demonstraci.
Ve vesnici lze najít několik kaplí i kostelík, sochu svatého Jana Nepomuckého či sloup se sochou Ježíše Krista, ale většina návštěvníků sem přijíždí za bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Vysvěcena byla 27. listopadu 1228, přesně o sedm set let později získala titul basilika minor a roku 1931 bylo rozšířeno její zasvěcení i o věrozvěsty.
Původní trojlodní bazilika s půdorysem kříže měla jen nízkou zvonici. Dvě současné věže přibyly až po barokní přestavbě v 17. století, kdy byla délka kostela zkrácena na 86 metrů.