PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Vintgar - Slovinsko

Základní informace

Vintgar, občas zvaný i Bledská soutěska, je okouzlující soutěska, jíž protéká řeka Radovna a která leží nedaleko Bledského jezera v Triglavském národním parku v severozápadní části Slovinska.

Vznik Vintgaru se datuje do poslední doby ledové. Těsně před jejím začátkem totiž řeka Radovna tekla na východ od svého dnešního koryta. Byla však přehrazena ledem, a tak se její tok přesunul na dnešní místo. Přitom se dostala na měkký triasový vápenec mezi kopci Boršt a Hom, do nějž vyhloubila malebný kaňon. Vznikla tak soutěska o délce 1,6 kilometrů a hloubce až 250 metrů. Její název možná vychází z německého Weingarten, odkazujícího na nedalekou vinici, ale může také odkazovat na tvar profilu soutěsky, připomínající sklenici vína. Tomu by odpovídala i skutečnost, že stejně bylo označeno několik dalších slovinských soutěsek.

Lidem zůstal Vintgar po dlouhou dobu utajen, neboť byl přístupný jen se značnými obtížemi. Jako první jej roku 1891 náhodu objevil a popsal starosta nedaleké vesnice Gorje Jakob Žumer v doprovodu kartografa a známého fotografa Benedikta Lergetporera. Už o dva roky později, přesně 26. srpna 1893 byla soutěska otevřená pro veřejnost. Připravena tu byla stezka, sestávající z dřevěných můstků, průchodů a zabezpečených chodníčků, které vrcholí dvěma vyhlídkami, z nichž jedna je pojmenovaná právě po objeviteli této soutěsky. Řeka Radovna tu střídá divoký tok, plný pěnících peřejí, s poklidným plynutím, které na konci překvapí 16 metrů vysokým vodopádem Šum. Z mostku nad ním, který tu stál už v roce 1878, se naskýtá nádherný výhled.

Během průchodu soutěskou je možné vidět i stopy po lidské činnosti. Jednou z nich je kamenný most Bohinjské železnice. Klene se ve výšce 33 metry nad soutěskou a měří 65 metrů. Jeho šířka je 4,5 metru a postaven byl roku 1906. Druhým významným dílem je přehrada, která zásobuje vodou malou vodní elektrárnu pod vodopádem.

Oficiální webová stránka: www.vintgar.si

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Slovinsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY