PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Vodopád Savica - Slovinsko

Základní informace

Vodopád Savica je jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších slovinských vodopádů, který leží nedaleko Bohinjského jezera na severozápadě země.

Vodopád Savica, Slovinsko Savica, Slovinsko Savica, Slovinsko

Vodopád, dosahující výšky 78 metrů, sestává ze dvou ramen, a připomíná tak písmeno A. Jeho kratší část měří 25 metrů a nazývá se Mali Savica. Často se stává, že právě tato část funguje, když druhá vyschne. Ještě nedávno padala voda z mnohem větší výšky – vodopád dosahoval 130 metrů. Na téměř polovinu byl zkrácen v důsledku masivního sesuvu půdy v roce 2008.

Voda, která vodopád napájí, vyvěrá ze skály. Jedná se totiž o podzemní řeku, která protéká krasovou oblastí, v níž vytváří nádherná podzemní jezera a jeskyně. Ty jsou však přístupné jen se speciálním vybavením a za doprovodu profesionálního průvodce.

Voda vytéká z údolí Triglavských jezer, které leží asi 4 kilometry severozápadním směrem. Tady sbírá vodu ze 7 přírodních vodních nádrží a z hory Pršivec. Když tu však na jaře taje sníh, podzemní tunel nepobere veškerou vodu a řeka na povrchu vytváří kaskádu menších vodopádů. Savica se v tomto případě pak mění v obrovský hřímající vodopád.

Jeho voda spadá po strmé skalní stěně Komarča do tyrkysově modré hladiny kruhového jezírka, odkud poté odtéká jako řeka Savica do Bohijnského jezera. Od tohoto jezera se dá k vodopádu dostat asi čtyřkilometrovou procházkou. Vede po dobře značené lesní cestě a je tu nutné počítat s poplatkem za vstup ve výši několika eur. Cesta také není vhodná pro vozíčkáře, neboť je nutné během stoupání překonat asi 560 širokých schodů. Nahoře však na návštěvníky čeká úchvatný pohled, který inspiroval např. slovinského básníka France Prešerna k sepsání slavné epické básně Křest u Savice.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Slovinsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY