Cestovní doklady a předpisy pro cesty do Polska
Uvádíme informace zveřejněné na stránkách Ministerstva zahraničních věcí:
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
V případě ztráty cestovního dokladu doporučujeme, v zájmu prevence zneužití, obrátit se na nejbližší policejní komisařství a ohlásit danou událost jako krádež (sepsat protokol je policie povinna pouze o odcizení – trestný čin, nikoliv o ztrátě – to je vlastní neopatrnost). Pokud pro návrat do ČR občan nezbytně potřebuje cestovní doklad (např. pro cestu letadlem) může se obrátit na Velvyslanectví ČR ve Varšavě a požádat o vystavení náhradního cestovního dokladu – cestovního průkazu. Je nutno vyřídit osobně, korespondenční vyřízení není možné.
Řidičské průkazy vydané členskými zeměmi jsou uznávané v Polsku a mají platnost dle vyznačení v daném dokumentu. Řidič je povinen mít při sobě osvědčení o technickém průkazu a doklad o zaplaceném zákonném pojištění vozidla. Motorové vozidlo musí být k cestě do Polska označeno rozlišovací značkou státu (CZ), pokud vozidlo není označeno novou registrační značkou se znaky EU (modrý obdélník, dvanáct hvězdiček a písmena CZ).
Celní a devizové předpisy
Osoby přijíždějící do Polska z jiného členského státu mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
- 800 kusů cigaret
- 200 kusů doutníků
- 1 kg tabáku
- 10 litrů destilátu
- 20 litrů vermutu
- 90 litrů vína (v tom maximálně 60 litrů perlivého)
- 110 litrů piva
Osoby, které nedosáhly 17 let věku nemohou převážet alkohol a tabákové výrobky. Zaniká možnost žádat o vrácení VAT (DPH) na zboží zakoupené v Polsku.
Zdroj: www.mzv.cz
Zobrazeno: 15774x