PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Dopravní předpisy v Polsku

Pokud plánujete cestu do Polska vlastním automobilem (popř. zapůjčení automobilu na místě), doporučujeme se seznámit s místními pravidly pro řízení vozidla a jejich dodržování. Pokuty za nedodržení pravidel bývají v Německu vysoké a kontrolní zařízení se často vyskytují na dálnicích i ve městech. Další informace naleznete na internetových stránkách oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Při cestách do zahraničí vlastním automobilem je dobré se také informovat, jak by měl být automobil vybaven. Není však důvod k obavám, pokud by vám něco ve výbavě chybělo, protože platí tzv. Vídeňská úmluva z r. 1968 (Úmluva o silničním provozu OSN z r. 1968), která říká, že vozidlo má být vybaveno podle země, ve které je registrováno. Tzn. pokud máte automobil vybaven platnou výbavou pro Českou republiku, mělo by být vše v pořádku. Bližší informace o výbavě vozidla při cestě do zahraničí naleznete zde.

V případě překročení povoleného limitu alkoholu v krvi má polská policie podle platných předpisů právo zadržet řidičský průkaz. V přestupkovém řízení je možné uložit řidiči, který má trvalý pobyt na území členského státu EU, pokutu formou hotovostní (úhrada na místě) nebo bezhotovostní (převzetím potvrzení o jejím udělení, které obsahuje poučení o povinnosti pokutu uhradit do 7 dnů)

Některé zvláštnosti z polských předpisů:

  • řidiči i všechny další osoby ve vozidle musí využít bezpečnostních pásů
  • dítě do 150 cm výšky musí sedět v dětské sedačce s atestem
  • povinnost celodenního a celoročního svícení
  • pro vozidla nad 3,5 t se vztahuje systém elektronického mýtného viatoll (platí i pro osobní auta s přívěsy, pokud dosáhnou přípustnou hmotnost vyšší než 3,5 t – při kontrolách se polští inspektoři řídí údaji uvedenými v technickém průkazu vozidla a přívěsu).

Zde je základní přehled dopravních pravidel:
Rychlostní limity:
nejvyšší povolená rychlost na dálnici – 140 km/h
nejvyšší povolená rychlost mimo obec – 90 km/h
nejvyšší povolená rychlost ve městě – 50 km/h

Tolerance alkoholu: 0,2 ‰

Výbava vozidla: výstražný trojúhelník a hasicí přístroj

Zobrazeno: 8338x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY