PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Geografie Irska

Irská republika je stát v severozápadní Evropě, který zaujímá zhruba 5/6 povrchu ostrova Irsko. Na severu sousedí s částí Spojeného království – se Severním Irskem. Na západě pobřeží Irské republiky omývá Atlantský oceán, na východě Irské moře a na jihu Keltské moře.

Irský ostrov je s rozlohou 84,4 tisíce km2 druhým největším z Britských ostrovů. Díky bujné vegetaci, která se na ostrově nachází zásluhou mírného klimatu a častému jemnému dešti, si vysloužil přezdívku „Smaragdový ostrov“.

Povrch Irska je převážně nížinatý. Na většině území leží louky a vřesoviště. Zhruba 15 % území pokrývají rašeliniště a 5 % zaujímají původní listnaté lesy. Největším rašeliništěm je Bog of Allen v centrální části země. V Irsku překvapivě rostou vavříny, myrty a planiky, které se vyskytují především ve Středomoří. Irská fauna dnes není tak bohatá jako v minulosti a žijí zde hlavně drobní hlodavci, ptáci a ovce. Naopak se zde vůbec nevyskytují hadi. Hornatiny se vyskytují v blízkosti pobřeží. Nejvyšším vrcholem je Carrauntoohil (1041 m n. m.) v pohoří Macgillycuddy´s Reeks na jihozápadě země. Mezi další významná pohoří patří Wicklow Mountains na východě.

Národní park Killarney, Irsko


Pobřeží Irské republiky je zejména na západě velmi členité s mnoha zálivy, poloostrovy a útesy, které dosahují výšky až 600 m. K nejznámějším útesům patří Moherské útesy (Cliffs of Moher). U západního pobřeží se také nachází řada menších ostrovů a souostroví.

Nejdelší irskou řekou je řeka Shannon, která je se svou délkou 386 km zároveň nejdelší řekou Britských ostrovů. Na jejím toku se nachází 3 velká jezera – Lough Allen, Lough Ree a Lough Derg. Mezi další významné řeky patří Boyne, Nore, Barrow a Liffey. Ostrov je protkán množstvím menších potoků a říček. Největším jezerem Irské republiky je Lough Corrib v hrabství Galway.

Hlavní vliv na podnebí v Irsku má Atlantský oceán s teplým Severoatlantským proudem, díky kterému panuje na ostrově mírné oceánské klima. Výkyvy teplot v Irsku nejsou vysoké, převládají zde teplá léta a mírné zimy. Mořský vliv na teploty je nejsilnější na západním pobřeží a směrem do vnitrozemí se snižuje.

Zdroj: Wikipedie

Moherové útesy, Irsko

Zobrazeno: 1968x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY