PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ

Geografie Španělska

Španělsko leží v jihozápadní Evropě a rozprostírá se na většině Pyrenejského (Iberského) poloostrova. Jedná se o třetí největší zemi v Evropě s rozlohou 505 992 km2 a patří k ní i dvě souostroví – Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleáry ve Středozemním moři – a dvě malá autonomní území v severní Africe – Ceuta a Melilla. Španělské království sousedí s Francií, Portugalskem, Andorrou, Gibraltarem (britským územím na jihu poloostrova) a Marokem. Hlavním a zároveň největším městem je Madrid.

Na severu Španělsko od zbytku Evropy oddělují Pyreneje, které se táhnou podél hranice s Francií a Andorrou v délce 440 km. Nejvyšší hora Pyrenejí, Pico de Aneto (3 404 m), je zároveň druhou nejvyšší horou kontinentálního Španělska. Na jihu Španělska vysokohorskou oblast zastupuje Sierra Nevada s nejvyšší horu Pyrenejského poloostrova, Mulhacén (3 482 m). Nejvyšší hora Španělska, Pico de Teide (3 717 m), se však nachází na kanárském ostrově Tenerife. Pyrenejský poloostrov vyplňují další pohoří, ale dominantou území je ústřední plošina (tzv. meseta), kterou protékají řeky Duero, Tajo a Guadiana. Právě tato náhorní plošina přispívá k tomu, že je Španělsko se svou průměrnou nadmořskou výškou kolem 600 m řazeno hned za Švýcarsko.

jezero Redó, NP D´Aigüestortes, Španělsko

Území Španělska omývají na jihu Středozemní moře a na západě a severu Atlantský oceán. Pobřeží Středozemního moře se dělí na několik úseků, které jsou jen málo členité s dlouhými a klidnými zátokami a plážemi. Známé jsou především turisticky oblíbené Costa Brava (Divoké pobřeží), Costa Dorada (Zlaté pobřeží), Costa Blanca (Bílé pobřeží) nebo Costa del Sol (Slunečné probřeží). Severní pobřeží je mnohem drsnější, členitější, větrnější a je bičováno vlnami oceánu. Lze zde nalézt úzké dlouhé zátoky zvané rías, které jsou obdobou severských fjordů.

Nejdelší španělskou řekou je Ebro (910 km). Mezi další významné řeky patří Tajo, Duero, Guadalquivir, Guadiana a Miño. Ve Španělsku se nalézá zhruba 1 800 vodních toků, z kterých je pouze 90 delších než 96 km.

Jen málo jiných zemí v západní Evropě se může pochlubit tak nedotčenou krajinou, jakou má Španělsko. Ve zdejší divočině žijí medvědi hnědí a vlci. Přes 200 přírodních rezervací chrání širokou škálu ekosystémů. Nejdůležitější oblasti představuje 12 národních parků, z nichž nejstarší byl zřízen již v r. 1918.

Rozlehlé území Španělska s náhorními planinami a horami a vliv Atlantského oceánu a Středozemního moře vytváří širokou škálu podnebí. Po celý rok je nejvíce vlhko na severu Španělska. Východní a jižní pobřeží a Baleárské ostrovy mají mírné zimy, ale teploty ve vnitrozemí v zimě často klesají pod bod mrazu. Léto je horké ve všech oblastech s výjimkou vysoko položených oblastí. Kanárské ostrovy mají subtropické podnebí s celoročními průměrnými teplotami kolem 20 °C.

Tossa de Mar, Španělsko

Zobrazeno: 2057x

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY