Po stopách templářů v Londýně
Templářský řád, jedna z nejmocnějších organizací všech dob, je opředen mnoha mýty a legendami a neustále přitahuje pozornost veřejnosti. Diskutuje se především o tom, zda se templářští rytíři vrátili ze Svaté země se Svatým grálem, tedy nádobou, ze které pil Kristus během Poslední večeře a která má mít zázračnou moc. Pátrají po ní nejen skuteční lidé a vědci, ale také románoví hrdinové. Třeba ti z populární Šifry mistra Leonarda, v níž nás Dan Brown zavádí mimo jiné i do londýnského chrámu templářů, který je významnou památkou Londýna, o které spousta turistů vlastně ani neví.
Možná je to také tím, že se do komplexu zvaného Temple na hranici londýnských částí Westminster a City není jednoduché dostat. Platí tu variabilní otevírací doba, kterou je nutno předem zjistit na webových stránkách a je možné, že se vám stane, že v době, kdy budete pobývat v Londýně, nebude komplex veřejnosti vůbec přístupný.
Komplex Temple – únik z ruchu velkoměsta
Areál Templu se skládá z několika částí – samotného templářského kostela a právnických kolejí, tzv. Inns of Courts, které mají dvě části: Middle Temple (Střední Temple) a Inner Temple (Vnitřní Temple). Již po několik staletí se tu vzdělávají ti nejrenomovanější právníci Anglie. Komplex je takovým menším bludištěm a také oázou klidu v centru rušného Londýna. Budete si tu připadat jako v docela jiném světě a možná se vám také vybaví nějaký film – filmaři totiž šarm těchto zákoutí už dávno objevili a často tu natáčejí.
Celý komplex nechali vystavět templářští rytíři jako svou základnu v Anglii. Po zrušení templářského řádu převzal moc nad areálem v roce 1312 anglický král a pronajal ho právníkům. Na počátku 17. století bylo právnickým kolejím přiřknuto užívací právo na věčné časy. Obě právnické koleje dnes užívají také nejstarší stavbu celého areálu, Templářský chrám, jako soukromou kapli. Tento chrám je jedním z nejkouzelnějších kostelů anglikánské církve a také místem se zajímavou historií spojenou s fascinujícím řádem templářů.
Jak to bylo s templáři
Řád templářských rytířů, pro nějž je charakteristický červený osmihrotý kříž, byl založen v roce 1118 v Jeruzalémě, aby ochránil poutníky putující k Božímu hrobu před nájezdy muslimů. Tehdejší jeruzalémský král Balduin II. udatným rytířům přenechal jedno křídlo svého paláce, které se údajně nacházelo na místě, kde dříve stával Šalamounův chrám, tedy podle Bible první židovský chrám v Jeruzalémě, tzv. Temple. Odtud tedy název celého řádu.
Řád již od svých počátků disponoval velkými finančními prostředky – jednak mu každý z rytířů musel odevzdat veškerý svůj majetek (a templářští rytíři museli být urozeného původu), jednak zpočátku templáři dostávali cenné dary od těch nejvyšších. Nesmírné bohatství paradoxně přispělo k pádu templářských rytířů, protože bylo trnem v oku mnohým vládcům a leckteré evropské královské rodiny byly na templářích finančně závislé, což pro ně zajisté nebyl ideální stav.
K rozhodujícímu postupu proti bohatým templářům se odhodlal na počátku 14. století francouzský král Filip IV. Sličný – na základě falešných obvinění vydal listinu, ve které templáře obviňoval z kacířství, čarodějnictví, sodomie, ba i homosexuality a podle níž měli být všichni templáři na území Francie zatčeni a jejich majetek zabaven. O pár týdnů později vydal tehdejší papež Kliment V. bulu, ve které přikazoval všem panovníkům, aby následovali příkladu francouzského krále. Tak tedy čekal templáře neslavný konec – dochází k oficiálnímu zrušení templářského řádu. Nesmírné bohatství templářů téměř beze stopy zmizelo, alespoň takové je obecné mínění. To, že odkaz templářů přežíval a stále přežívá a že cenné poklady a relikvie, včetně bájného Svatého grálu, jsou snad jen dobře skryty před lačnými hledači, už je jiná historie, která by vydala na obsáhlou monografii.
Pravdou je to, že svoje sídla (tzv. komturie) zakládali templáři ledaskde, včetně Čech, Moravy a Slezska. Celkem vytvořili pět provincií v Orientu a dvanáct v křesťanském světě. Částí jedné z nich byla i templářská základna v Londýně.
Templářský chrám – poklad ve středu Londýna
Templáři začali v roce 1160 se stavbou londýnského chrámu. Nejstarší část a zároveň jádro budovy, kruhová chrámová loď, byla vybudována podle Chrámu božího hrobu v Jeruzalémě – kostel má tedy připomínat posvátnost hrobky Ježíše Krista. Později byla postavena podlouhlá raně anglická kaple a kněžiště pak pochází až z poloviny 13. století.
V noci na 10. května 1941 byl chrám těžce poškozen německým bombardováním, byl však citlivě zrestaurován a o třináct let později znovu vysvěcen. Bombové útoky poničily také sochy kamenných rytířů spočívajících na podlaze chrámu. Tyto sochy patří k tomu nejvýznamnějšímu, co kostel nabízí a určitě si je vybavíte třeba právě ze Šifry mistra Leonarda. Jak byli hledači Svatého grálu v tomto románu správně poučeni, sochy rytířů nejsou skutečnými hrobkami, nýbrž tzv. kenotafy – prázdnými symbolickými hroby. Mezi templářskými kenotafy najdete také sochu Williama Marshala, zesnulého roku 1219, který byl jedním z nejslavnějších rytířů své doby, jenž získal přízeň samotného krále Richarda Lví srdce.
Další z mnoha věcí, která stojí uvnitř chrámu za pozornost, jsou sochy znázorňující groteskní tváře, jejichž výrazy vás určitě přimějí k úsměvu. Některé jen tak koulí očima, jiným příšerky okusují uši. Mimochodem, i tyto sošky si s velkou pozorností prohlíželi hrdinové z Šifry mistra Leonarda.
Váš zrak upoutá také nádherné Východní okno, které je nejmladší částí celého chrámu. Kostelu jej darovala po druhé světové válce společnost Glaziers Company. Na chvíli se u něj zastavte a sledujte zajímavé výjevy – vlevo a vpravo uvidíte templářské rytíře a anglické krále, kteří se zapsali do historie tohoto kostela a uprostřed pak scény ze života Ježíše Krista, z historie Londýna i kostela samotného.
V chrámu se platí symbolické vstupné, čas od času jsou pořádány organizované prohlídky v angličtině. K dispozici je také malá prodejna suvenýrů a zajímavých publikací – ať již o chrámu samotném, o templářích jako takových nebo třeba o Šifře mistra Leonarda. Před kostelem se rozkládá příjemné náměstí, na kterém se můžete posadit, dát si kávu ve stínu sloupu se sochou templářského rytíře a přemítat třeba o tom, jak to bylo se Svatým grálem…
Odbočte tedy z klasických turistických tras v Londýně a vydejte se uctít památku templářských rytířů.
Text a foto: Barbora Klementová, 21. 10. 2014
Autorka je tvůrcem blogu o radosti z cestování www.cestoholik.cz
Zobrazeno: 5442x