PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Aigues-Mortes - Francie

Základní informace

Aigues-Mortes je jedinečně zachovalé opevněné městečko v jihofrancouzském regionu Okcitánie.

Aigues Mortes, Francie Aigues Mortes, Francie Aigues Mortes, Francie

Roku 1245 vyhlásil papež Innocent IV. křížové výpravy do svaté země a vyzval evropské panovníky, aby se na nich podíleli. Zapojil se i francouzský král Ludvík IX., i když nevlastnil žádná území u Středozemního moře, odkud by vojska mohla odplout. Proto nabídl klášteru v Provence výměnu svého pozemku za jejich bažiny zvané Aigues-Mortes, tedy Mrtvé vody. Pozemek se nenacházel u moře, ale u laguny, kterou nechal král propojit s mořem vodním kanálem. Právě tady postavil i stejnojmenný přístav, a aby přilákal nové obyvatele, osvobodil jej od mýtného, přístavních daní a nucených půjček. Že místo zvolil dobře, dokazuje i fakt, že už roku 1218 odtud vyplulo jeho 100 lodí a o 30 let později se tu král nalodil na cestu na osmou křížovou výpravu do Tunisu, při níž v Kartágu zemřel na tyfus.

Daně, které se tu však vybíraly, byly z obchodu. Platily se od roku 1268 a použity byly na financování hradeb. Ty začal stavět už Ludvík IX., ale dokončeny byly až na počátku 14. století. Jejich stabilitu zajišťovaly dřevěné základy, na které se ukládaly bloky vápence, dovážené na lodích z Les Baux-de-Provence. Dodnes je možné obdivovat jejich nepravidelný čtyřúhelníkový tvar o délce 1634 metrů. Nejmohutnější věž v hradbách Tour de Constance vznikla už roku 1250, i když původně byla nazývána Věž krále. Dlouho sloužila k obraně města, až se po náboženských válkách ve Francii roku 1705 proměnila na vězení pro protestanty. K nejvýznamnějším vězňům tu patřila Marie Durand, uvězněná na 37 let, a Anne Gaussete, která tady strávila 45 roků.

Každý říjen ožívá Aigues-Mortes slavností zvanou prostě La Fête, kdy během dne probíhá v aréně za městem tzv. měkká korida a večer jsou do ulic vypuštěni černí camargueští býci.

Oficiální webová stránka: ot-aiguesmortes.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY