PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Aix-en-Provence - Francie

Základní informace

Aix-en-Provence je elegantní město na jihu Francie departementu Bouches-du-Rhône asi třicet kilometrů severně od Marseille.

Francie Aix-en-Provence Francie Aix-en-Provence, Fountain at La Rotonde

Osadu na tomto místě založil roku 122 př. n. l. římský konzul Sextius jako první římské město v Galii. Vybral si pro něj krajinu s horkými prameny, a proto nové město dostalo název Aquae Sextia, tedy Sextovy vody. A právě zkomolením těchto slov vzniklo dnešní pojmenování.

Voda ve městě hraje důležitou roli dodnes. Jen na hlavním bulváru Cours Mirabeau lze vidět hned čtyři fontány různého stáří a velikosti.

Od této rušné ulice, lemované alejí platanů, vybíhá na sever změť uliček s půvabnými náměstíčky. Za pozornost stojí radnice z roku 1670, která se pyšní fasádou v italském stylu a zvonicí s astronomickými hodinami, či bývalá burza, kde se obchodovalo s kukuřicí, ozdobená alegoriemi řek Rhôna a Durance.

V severní části historického jádra se skrývá gotická katedrála Saint-Sauveur s úžasnou románskou křížovou chodbou a baptisteriem z doby Merovejců. Unikátem je slavný triptych Hořící keř, který si u Nicolase Fromenta z Uzès objednal roku 1476 král René.

19. ledna 1839 se v Aix-en-Provence narodil francouzský impresionista Paul Cézanne. Strávil tu také většinu svého života, inspirován zvláštním provensálským světlem i okolní krajinou. K jeho typickým motivům patří nedaleká hora Sainte-Victoire, kterou zachytil na více než šedesáti dílech.

Každé dopoledne se na mnoha místech města konají trhy. Najít tu lze voňavé ovoce, dokonale vyskládanou zeleninu, sušené klobásy, sýry, olivy v různých formách, ale i květiny, textilie, starožitnosti či typické provensálské produkty, jako je např. levandulový olej.

Na mnoha stáncích se také prodává místní cukrovinka, zvaná Calison d´Aix. Jedná se o drobnou sladkost oválného tvaru, v níž převládají středomořské mandle.

Rada: Největší provensálské trhy se v Aix-en-Provence konají ve čtvrtek. Určitě stojí za to je navštívit!

Oficiální webová stránka: www.aixenprovencetourism.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY