PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Albert Memorial - Anglie, Londýn

Základní informace

Památník Albert Memorial byl vybudován na přání královny Viktorie jako památka na jejího zesnulého manžela prince Alberta (Albert von Sachse-Coburg-Gotha), který zemřel v roce 1861 na tyfus. Památník leží v londýnských zahradách Kensington Gardens severně od Royal Albert Hall a patří mezi nejvíce zdobnou londýnskou památku.

Albert Memorial, Londýn, Anglie Albert Memorial, Londýn, Anglie Albert Memorial, Londýn, Anglie

Vznik památníku Albert Memorial

Památník navrhl George Gilbert Scott a oficiálně se nazývá Prince Consort National. Je vysoký 54 metrů a práce na něm trvaly 10 let. Památník tvoří pozlacená bronzová socha prince Alberta, která sedí pod bohatě zdobeným gotickým baldachýnem. Princ drží v ruce katalog Great Exhibition neboli Velké výstavy, která se konala v roce 1851. Sochu sedícího prince Alberta navrhl oblíbený sochař královny Viktorie Carlo Marochetti. Jeho první verze však byla zamítnuta a Marochetti zemřel dříve (1867), než byla schválena druhá verze památníku. V roce 1870 vytvořil sochař John Henry Foley model postavy prince v životní velikosti. Královna Viktorie odhalila památník oficiálně v červenci 1872. Pozlacená bronzová socha byla na památník slavnostně usazena v roce 1875. Albert hledí na jih směrem na Royal Albert Hall.

Co všechno lze na památníku vidět

Hlavní část památníku je obklopena propracovaným sousoším pojmenovaným po hoře Parnassus, které zobrazuje 169 jednotlivých postav architektů, muzikantů, básníků, malířů a sochařů. Celkem 80 postav na jižní a východní straně (malíři, muzikanti, básníci) je seskupeno podle národních škol, postavy na západní a severní straně (sochaři a architekti) jsou uspořádány v chronologickém pořadí. V rozích památníku stojí dvě skupiny alegorických plastik – čtyři skupiny postav představující viktoriánské umění a vědu (zemědělství, obchod, strojírenství a výrobu) a další čtyři skupiny postav představující kontinenty (Evropu, Asii, Afriku a Ameriku). Mozaiku na baldachýnu tvoří alegorické postavy umění (poezii, malířství, architekturu a sochařství), které po obou stranách podpírají historické postavy – Král David a Homer (poezie), Apelles a Raphael (malířství), Solomon a Ictinus (architektura), a Phidias a Michelangelo (sochařství). Mozaika je tvořená ze smaltu, leštěného kamene, achátu, onyxu, jaspisu, karneolu, křišťálu, mramoru a žuly. Pilíře a výklenky baldachýnu tvoří osm alegorických soch umění a vědy (pilíře tvoří astronomie, geologie, chemie, geometrie a ve výklencích je rétorika, medicína, filozofie a fyziologie). Na špičce baldachýnu jsou pozlacení andělé, kříž a alegorické postavy osmi morálních a křesťanských ctností (víra, naděje, láska, pokora, statečnost, prozíravost, spravedlnost a střídmost).

Památník byl na konci 20. století zrestaurován a očištěn. Během rekonstrukce došlo i na znovupozlacení sochy.

Nejbližší stanice metra Gloucester Road, South Kensington.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY