PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Alexanderplatz - Německo, Berlín

Základní informace

Alexanderplatz, česky Alexandrovo náměstí, je nejznámější berlínské náměstí a jedno z míst, které žádný turista nemůže v hlavním městě Německa vynechat.

U-Bahn, Berlín, Německo Rotes Rathaus, Berlín, Německo

Alexanderplatz, nazývaný Berlíňany familiárně Alex, se nachází v srdci Berlína v městské části Mitte, tedy Střed. Náměstí však vzniklo daleko za hradbami města jako dobytčí trh. Odtud také získalo svůj původní název Ochsenplatz. Později se tu začaly konat výstavy a přehlídky a až v říjnu roku 1805 bylo přejmenováno na počest návštěvy ruského cara Alexandra I.

V roce 1882 zde bylo postaveno nádraží a od té doby až dodnes je náměstí rušnou dopravní křižovatkou. V současnosti je i oblíbeným místem setkávání přátel a známých a obchody lákají tisíce lidí k nákupům. Věhlasné náměstí přitahuje nejen obyvatele, ale i návštěvníky Berlína, takže tudy během turistické sezóny projde denně více než 300 000 lidí. Tento počet se ještě zvýší během prosince, kdy se zde konají oblíbené vánoční trhy.

K nejznámějším dominantám Alexanderplatz patří tzv. Weltzeituhr, tedy hodiny ukazující čas ve 148 městech světa. Na tomto místě stojí už od roku 1969 a při výšce kolem deseti metrů váží 16 tun. Jejich korunu tvoří rotující sluneční soustava.

Nejstarší budovou náměstí je Marienkirche, tedy Kostel Panny Marie, jehož některé části jsou datovány až do roku 1250 a který je tak druhým nejstarším svatostánkem v Berlíně. Nepřehlédnutelná je tzv. Červená radnice, postavená v letech 1861 až 1869 ve stylu italské renesance, v níž dnes kromě starosty města sídlí i berlínský parlament.

K výrazným budovám patří i Berolinahaus a Alexanderhaus, které ve 20. letech 20. století navrhl architekt Peter Behrens. Zatímco v první ze staveb své místo našly obchody a kanceláře, ve druhé sídlí banka. Důležitá je i první výšková budova na tomto náměstí, zvaná Dům učitelů, která vznikla v letech 1962 až 1964 jako prostor pro setkávání pedagogů.

Pominout nelze ani Neptunovu fontánu z roku 1886, která ovšem na své současné místo byla přesunuta až na konci 60. let 20. století. Centrální plastika, představující boha moří Neptuna, je tu obklopena čtyřmi ženskými postavami, symbolizujícími německé řeky: Labe, Odru, Vislu a Rýn.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY