PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Alnwick Castle - Anglie

Základní informace

Alnwick Castle je jeden z největších stále obývaných hradů v Anglii, ležící asi padesát kilometrů severně od Newcastlu v anglickém hrabství Northumberland.

Hrad na řece Alm, přezdívaný od viktoriánských dob Windsor severu, je po staletí hlavním sídlem rodiny vévody z Northumberlandu. První zmínka o pevnosti na tomto místě pochází z roku 1096, kdy baron z Alnwicku položil základy hradu. V roce 1309 jej získal prapotomek Viléma Dobyvatele Henry de Percy, který původní tvrz opevnil, zrekonstruoval a zpevnil její věže. Jeho potomci, kteří roku 1750 získali titul vévodů z Northumberlandu, tu žijí dodnes.

Za tu dobu prošel hrad několika rekonstrukcemi. Svou dnešní strohou podobu získal přestavbou ve stylu módní výstřední neogotiky v 18. století, většina interiérů však pochází až z 50. let 19. století. Čtvrtý vévoda z Northumberlandu najal řemeslníky až z Itálie a ti místnosti oživili veselými renesančními motivy. Právě v této době vznikly i mozaikové podlahy a štukové stropy.

Návštěvníci Alnwick Castle mohou obdivovat sbírku míšeňského porcelánu, obrazy, z nichž k těm nejcennějším patří díla Tiziana či van Dycka, ale i sbírku raně britských a římských památek. Ohromí už vstupní hala se zbraněmi příslušníků dobrovolné soukromé armády Percy Tenatry Volunteers, která vznikla během napoleonských válek. Prohlídková trasa návštěvníky zavede i do vězení, k velkému mramorovému schodišti či k tzv. červenému salonu, jejž zdobí damaškem potažené stěny a ebonitové skříňky, zachráněné během velké francouzské revoluce z Versailles.

Alnwick Castle byl prvním šlechtickým sídlem v severovýchodní Anglii, do nějž byla zavedena elektřina. Od roku 1889 ji dodávala nedaleká hydroelektrárna, jež v hradu rozsvěcovala sto elektrických lamp. Kolem stavby se rozprostírají nádherné zahrady z poloviny 18. století, jež navrhl Capability Brown. V jejich středu lze vidět Grand Cascade, jejíž vodní trysky jsou řízené počítačem.

Alnwick Castle je také oblíbenou kulisou filmařů. Točil se tu seriál Černá zmije, historické filmy Ivanhoe či Elisabeth a hrad se také objevuje ve dvou filmech o Harry Potterovi.

Rada: Dorazte na hrad včas, aby na vás zbylo místo na hodině létání na košťatech a vyzkoušejte si toto umění stejně jako Harry Potter a jeho spolužáci. Vstup na hodinu je zdarma v rámci vstupného na hrad.

Oficiální webová stránka: https://www.alnwickcastle.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY