Altdorf - Švýcarsko
Základní informace
Altdorf je hlavním městem kantonu Uri. Malé městečko je neoddělitelně spjato s jednou z nejznámějších postav švýcarských dějin, Vilémem Tellem. Právě na náměstí v Altdorfu totiž Tell podle legendy sestřelil šípem jablko z hlavy svého syna.
Podle nejznámější švýcarské verze legendy o slavném lukostřelci se Vilém Tell dostal do střetu s habsburskou mocí. Stalo se tomu tak na přelomu 13. a 14. století (pravděpodobně v roce 1307) tehdy, když rakouský soudce Hermann Gessler jednoho dne umístil svůj klobouk na tyč na náměstí v Altdorfu a nařídil, že se tomuto klobouku musí každý procházející Švýcar poklonit. Kovář Vilém Tell tak neučinil a Gessler slíbil, že ušetří jeho život pouze v tom případě, že se Tellovi podaří sestřelit jablko z hlavy jeho syna Matyáše. Ke Gesslerově nelibosti se to Tellovi skutečně povedlo.
Legenda o Vilému Tellovi se poprvé objevila na počátku 16. století a později se rozšířila do podvědomí evropské veřejnosti především díky hře Friedricha Schillera a opeře G. A. Rossiniho. V Altdorfu je pak Vilém Tell hlavním magnetem, na který může toto malé městečko své návštěvníky přitáhnout. Na zdejším náměstí Rathausplatz stojí sousoší Tella se synem a legendě je věnována také expozice v místním Historickém muzeu, které kromě toho vystavuje exponáty přibližující dějiny a tradice kantonu Uri. V divadle Tellspielhaus se pravidelně hrají hry o životě Viléma Tella, včetně slavného Schillerova dramatu.
Pouhé tři kilometry od Altdorfu pak leží městečko Bürglen, které je rovněž spjato s příběhem švýcarského lukostřelce, právě zde se totiž Tell podle pověsti narodil. Jeho rodný dům tu dnes již nestojí, ale na jeho místě byla vybudována kaplička, jejíž stěny krášlí malby s motivy výjevů z Tellova života. Kromě toho tu má Vilém Tell v někdejší strážní věži také své vlastní muzeum, které se zaměřuje především na umělecké ztvárnění tellovské legendy, a pojmenovaný je po něm dokonce i zdejší hotel, ve kterém se kdysi ubytoval i sám bavorský král Ludvík II.