PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 9x

Alte Pinakothek - Německo, Mnichov

Základní informace

Alte Pinakothek, neboli Stará pinakotéka, je jedna z nejvýznamnějších světových galerií, která své místo našla v německém Mnichově.

Alte Pinakothek, Mnichov, Německo

Slovo pinakotéka pochází z řečtiny a původně označovalo síň obrazů v propylejích na athénské Akropoli. Teprve v době renesance se význam postupně rozšířil na obrazárny obecně.

Základ věhlasné sbírky ve Staré pinakotéce, která sice nepatří ke světovým špičkám svým rozsahem, ale jednoznačně vede kvalitou svých děl, položil v 16. století Vilém IV., který si nechal namalovat obrazy pro výzdobu svého letohrádku Lusthaus. Jeho následovníci, panovnický rod Wittelsbachů, pak dalších tři sta let jeho sbírku rozšiřovali, ale obrazy nechávali rozvěšené jako dekoraci na mnoha svých zámcích.

Teprve v 19. století najal král Ludvík I. Bavorský architekta Lea von Klenze, který navrhl pro tuto unikátní sbírku atypickou moderní budovu, která se stala vzorem pro mnoho galerií po celém světě. Základní kámen byl položen 7. dubna 1826 a po deseti letech prácí mohlo být otevřeno v té době největší muzeum na světě. Stále je tu vystaveno sedm set obrazů z celkové tisícovky, kterou galerie vlastní. Nejmenší část představuje malířství španělské, které se však může chlubit díly Diega Velázqueze či El Greca. Málo zastoupeny tu jsou i francouzští malíři, mezi nimiž ale vyniká Nicolas Poussin či Jean-Honoré Fragonard. Galerie se naopak pyšní 72 díly Petere Paula Rubense, tedy největší sbírkou tohoto malíře na světě.

V oddělení vlámských malířů lze najít i obrazy Anthonia Van Dycka, vedle nich pak holandské mistry jako je Rembrandt či Hieronymus Bosch a německé malířství tu zastupuje např. Albrecht Dürer.

Že osudy sbírek nebyly vždy jednoduché, dokazuje např. i fakt, že během třicetileté války byla část obrazů přemístěna do Stockholmu, či skutečnost, že Napoleon odvezl několik obrazů do Francie. Budova byla poškozena během válečného běsnění v letech 1943 a 1944 a roku 1988 polil návštěvník výstavy kyselinou Dürerovy obrazy.

Rada: Nenaplní-li vás dostatečně návštěva Staré pinakotéky, nemusíte za dalším uměním chodit daleko. Hned naproti se nachází Nová pinakotéka s obrazy od 19. do počátku 20. století a ve stejné čtvrti najdete i Pinakotéku moderny či Muzeum Brandhorst s díly z 20. a 21. století.

Oficiální webová stránka: https://www.pinakothek.de/besuch/alte-pinakothek

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
do 18 let zdarma

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY