Alte Pinakothek - Německo, Mnichov
Základní informace
Alte Pinakothek, neboli Stará pinakotéka, je jedna z nejvýznamnějších světových galerií, která své místo našla v německém Mnichově.
Slovo pinakotéka pochází z řečtiny a původně označovalo síň obrazů v propylejích na athénské Akropoli. Teprve v době renesance se význam postupně rozšířil na obrazárny obecně.
Základ věhlasné sbírky ve Staré pinakotéce, která sice nepatří ke světovým špičkám svým rozsahem, ale jednoznačně vede kvalitou svých děl, položil v 16. století Vilém IV., který si nechal namalovat obrazy pro výzdobu svého letohrádku Lusthaus. Jeho následovníci, panovnický rod Wittelsbachů, pak dalších tři sta let jeho sbírku rozšiřovali, ale obrazy nechávali rozvěšené jako dekoraci na mnoha svých zámcích.
Teprve v 19. století najal král Ludvík I. Bavorský architekta Lea von Klenze, který navrhl pro tuto unikátní sbírku atypickou moderní budovu, která se stala vzorem pro mnoho galerií po celém světě. Základní kámen byl položen 7. dubna 1826 a po deseti letech prácí mohlo být otevřeno v té době největší muzeum na světě. Stále je tu vystaveno sedm set obrazů z celkové tisícovky, kterou galerie vlastní. Nejmenší část představuje malířství španělské, které se však může chlubit díly Diega Velázqueze či El Greca. Málo zastoupeny tu jsou i francouzští malíři, mezi nimiž ale vyniká Nicolas Poussin či Jean-Honoré Fragonard. Galerie se naopak pyšní 72 díly Petere Paula Rubense, tedy největší sbírkou tohoto malíře na světě.
V oddělení vlámských malířů lze najít i obrazy Anthonia Van Dycka, vedle nich pak holandské mistry jako je Rembrandt či Hieronymus Bosch a německé malířství tu zastupuje např. Albrecht Dürer.
Že osudy sbírek nebyly vždy jednoduché, dokazuje např. i fakt, že během třicetileté války byla část obrazů přemístěna do Stockholmu, či skutečnost, že Napoleon odvezl několik obrazů do Francie. Budova byla poškozena během válečného běsnění v letech 1943 a 1944 a roku 1988 polil návštěvník výstavy kyselinou Dürerovy obrazy.
Rada: Nenaplní-li vás dostatečně návštěva Staré pinakotéky, nemusíte za dalším uměním chodit daleko. Hned naproti se nachází Nová pinakotéka s obrazy od 19. do počátku 20. století a ve stejné čtvrti najdete i Pinakotéku moderny či Muzeum Brandhorst s díly z 20. a 21. století.
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Doplňující informace
Vstupné
do 18 let zdarma