PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Amboise - Francie

Základní informace

Zámek Amboise je jedním ze zámků na Loiře, který je postavený na skalnatém výběžku čnícím nad městečkem Amboise v departmentu Indre-et-Loire.

Chateau d´Amboise, Francie Amboise, Francie Francie Amboise, Clos Lucé

Místo, na němž stojí dnešní zámek, bylo osídleno již v době železné. V době římské tu bylo vystavěno opevnění a most přes řeku, v 11. století tu stávaly dokonce tři hrady. Později zde byla postavena středověká tvrz a celé oblasti vládli od 15. století vévodové z rodu Amboise. Ludvík z Amboise byl však obviněn z velezrady, a tak byl majetek celého rodu zkonfiskován. Středověký zámek si oblíbil zejména francouzský král Karel VIII. z rodu Valois, který tu strávil své dětství. Jakmile se chopil vlády, začal koncem 15. století hrad nákladně přestavovat a plánoval jej přeměnit v luxusní palác. Vysněného sídla si však moc dlouho neužil – krátce po jeho dokončení se nešťastnou náhodou uhodil do hlavy a zemřel.

Později na zámku pobývali další francouzští králové, mimo jiné také mladý František I., na jehož pozvání do této oblasti přijel i Leonardo da Vinci. Zámek v té době neblaze proslul také hugenotským převratem – v roce 1560 chtěli hugenoti unést mladičkého Františka II. Jejich spiknutí však bylo vyzrazeno a na 1200 jejich těl bylo v pytlech vhozeno do řeky a některá z nich také visela pro výstrahu zavěšená na hácích na zámeckých cimbuřích.

V běhu staletí byl zámek bohužel částečně zbořen, a tak se do dnešních dnů zachovaly jen některé jeho původní části. Dominantou zámeckého areálu je mohutná kruhová věž z 15. století Tour des Minimes, v níž je zachována dlouhá spirálovitá rampa, po které mohly vyjíždět kočáry přímo na zámecké nádvoří. Z vrcholu věže se návštěvníci mohou dostat na střechu zámku, odkud se nabízí nádherný výhled na panorama řeky Loiry.

Součástí zámku je i park, na jehož nejvyšším místě byla v roce 2005 otevřena Orientální zahrada, uctívající památku členů rodiny emíra Abd el-Kadera, kteří zemřeli v Amboise. Abd el-Kader proslul v polovině 19. století jako vůdce alžírského odboje a pobýval na zámku čtyři roky v domácím vězení spolu se svou družinou a rodinnými příslušníky.

Oficiální webová stránka: www.chateau-amboise.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY