PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Apeldoorn - Nizozemsko

Základní informace

Apeldoorn je prastará vesnice na vřesovišti u východního okraje největšího nizozemského národního parku De Hoge Veluwe. Vesnice bývala dlouho poměrně bezvýznamná, což se změnilo poté, když Vilém III. Oranžský nechal ve svém loveckém revíru severně od Apeldoornu r. 1692 vystavět honosný zámek, který je dodnes největší místní atrakcí.

První zmínky o Apeldoornu pocházejí z r. 793 a po staletí zůstal malým venkovským městečkem. To změnil až Vilém III. Oranžský v r. 1692, kdy si tady nechal vybudovat lovecký zámeček Het Loo. Vilémova příkladu následovalo mnoho zámožných měšťanů, kteří se usadili v Apeldoornu.

Zámek Het Loo

Letohrádek Paleis Het Loo leží uprostřed nádherného rozsáhlého parku. Generace rodu Oranžských využívaly zámek jako letní sídlo až do r. 1975. Pro jeho velkolepost a okázalost se mu říkalo „nizozemské Versailles“. Přísné klasicistní průčelí ostře kontrastuje s přepychovým interiérem. Po rozsáhlé rekonstrukci byl palác v polovině 80. let 20. století zpřístupněn veřejnosti jako muzeum, ve kterém se nachází 300 let historie rodu Oranžských – malby, stříbro, královská roucha a ve stájích královské povozy, saně a kočáry.

Jako podklad k rekonstrukci formálních zahrad za palácem sloužily staré ilustrace, tisky, záznamy a plány. V 18. století se na místě původních okrasných zahrad zazelenala tráva. V r. 1983 se podařilo opět vytvořit pravidelné záhony se spletitou ornamentální výzdobou a začalo se s vysazováním rostlin. Zahrady Het Loo představují typickou ukázku formální zahrady 17. století, v níž mají být umění a příroda v harmonii. Ačkoliv jsou zdejší zahrady ve srovnání s Versailles skromnější, jejich fontány díky vysoké hladině podzemní vody předčí ty francouzské. Fontána Koningssprong (Králův skok) stříká do výšky 13 m a je nejvyšší stříkající fontána v Evropě. Zahrady zdobí množství soch znázorňujících bohy a bohyně z řecké mytologie. Uprostřed zahrad stojí socha řecké bohyně lásky Afrodity.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
www.paleishetloo.nl/en

Oficiální webová stránka: https://www.apeldoorn.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY