PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Arundel Castle - Anglie

Základní informace

Hrad Arundel Castle se nachází ve stejnojmenném městě v západním Sussexu. Arundel leží cca 80 km jihozápadně od Londýna, na polovině cesty mezi Chichesterem a Worthingem. Hrad byl přes 850 let sídlem vévody z Norfolku a jejich předchůdců a i dnes je jeho hlavním sídlem. Zároveň je hrad přístupný i široké veřejnosti. Titul vévody z Norfolku svěřil král Richard III. svému příteli Siru Johnu Howardovi v roce 1483.

Arundel Castle, Anglie Arundel, Anglie Arundel Castle, Anglie

Historie hradu Arundel Castle

Hrad Arundel Castle byl postaven na konci 11. století nad řekou Arun. Postavit ho nechal Roger de Montgomery, hrabě z Arundelu. Nejstarším prvkem je přes 100 metrů opevněný pahorek postavený v roce 1068 a strážní domek z roku 1070. Hrad a pozemky obsadil král Jindřich I. (1068–1135). Jeho druhá manželka Adeliza of Louvain se tři roky po jeho smrti vdala za Williama d´Albini II, který hrad opevnil kamennou zdí. Král Jindřich II. (1133–1189) nechal postavit nejstarší části kamenného hradu a v roce 1155 ho opět předal zpět d´Albiniům – Williamovi d´Albinimu, 2. hraběti z Arundelu. Ve 13. století byl hrad v držení rodiny Fitzalansů, v 16. století rodiny Howardů. Od 15. do 17. století stál rod Howardů v čele anglické historie.

Slavnými členy rodiny byl 2. vévoda z Norfolku (1443–1524), Lord Howard Effingham, hrabě ze Surrey a 3. vévoda z Norfolku (1473–1554), strýc Anny Boleynové a Catherine Howardové (obě byly manželky krále Jindřicha VIII.). 14. hrabě z Arundelu (1585–1646), jak jeho přezdívka „Collector“ napovídá, byl zodpovědný za mnoho pokladů, které jsou dnes na hradě k vidění. Nachází se zde nádherná sbírka dobového nábytku 16. století, tapisérie, hodiny a portréty slavných malířů (Van Dyck, Gainsborough, Mytens, Lawrence, Reynolds, Canaletto). K vidění jsou i osobní předměty skotské královny Marie a výběr historických, náboženských a heraldických sbírek Vévodů z Norfolku.

Během občanské války (1642–1645) byl hrad těžce poškozen, když byl dvakrát obléhán. Nejprve royalisty, kteří nad hradem převzali kontrolu, poté Cromwellovou armádou pod vedením Williama Wallera. Škody opravil až v roce 1718 Thomas, 8. vévoda z Norfolku (1683–1732). Další opravy poté provedl Charles Howard, 11. vévoda z Norfolku (1746 – 1815). V roce 1846 zde po tři dny pobyla i sama královna Victoria (1819–1901) se svým manželem Princem Albertem. Speciálně pro ně byl sestaven nábytek v ložnici a knihovně.

Hrad, který je zde k vidění dnes, je dílem zejména Henryho, 15. vévody z Norfolku (1847–1917). Provedl jeho masivní rekonstrukci, která byla dokončena v roce 1900. Hrad se tak stal prvním anglickým venkovským sídlem, kde bylo zavedeno elektrické osvětlení, integrovaná požární technika, přívod vody, výtahy a ústřední topení.

Zajímavosti hradu Arundel Castle a jeho zahrady

Gotická kaple Fitzalan Chapel byla postavena 4. hrabětem z Arundelu v roce 1390. Kaple je dodnes pohřební kaplí vévodů z Norfolku. Uměleckým dílem jsou vyryté kamenné náhrobky. V roce 1879 se zjistilo, že kaple nebyla součástí protestantského farního kostela. Zůstávala kaplí katolickou. Dnes dělí farní kostel a kapli skleněná stěna, což je v Anglii unikátem.

Pozemky spolu se strážním domkem a tvrzí byly pro širokou veřejnost otevřeny roku 1800 a zahrady roku 1854. V obezděných zahradách se nachází hned několik zahrad: mezinárodně uznávaná zahrada Collector Earl´s Garden, The Stumpery, záhon s trvalkami Herbaceous Borders, Cut Flower Garden a Organic Kitchen Garden, které dodávají do hradu čerstvé ovoce, zeleninu a řezané květiny. Vzácný přístřešek, který byl postaven v roce 1850 společností Clarke & Hope, byl obnoven a dnes se zde pěstuje exotické ovoce a zelenina. V zahradě se nachází i různé palmy nebo banánovníky. Kaple Fitzalan Chapel má svoji vlastní nádhernou zahradu osázenou bílými květinami. V Rose Garden se pěstují starodávné Anglické růže.

Zdroje:
http://www.arundelcastle.org/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Arundel

Oficiální webová stránka: www.arundelcastle.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY