PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Asamkirche - Německo, Mnichov

Základní informace

Asamkirche (oficiálně St.-Johann-Nepomuk-Kirche) je unikátní barokní kostelík v centru Mnichova v německé spolkové zemi Bavorsko.

Jedinečný kostel je zasvěcený svatému Janovi z Nepomuku, ale svým názvem odkazuje na dva bratry Asamovy, kteří jej financovali i postavili. Jednalo se o slavné německé sochaře a malíře období pozdního baroka. Starší z nich Cosmas Damian vytvořil např. v letech 1753 až 1736 na stropě kostela svatého Mikuláše na Starém Městě v Praze nádherné fresky, zobrazující život světců.

Historie kostela začíná roku 1729, kdy sochař a štukatér Egid Quirin Asam koupil obytný dům v centru Mnichova. O rok později přikoupil i sousední stavbu a obě dvě budovy přestavěl na honosný rodinný dům. Jeho bratr Cosmas Damian získal pak vedlejší pozemek, zboural dva domy, které na něm stály, a ve vzniklé mezeře mezi domy bratři v letech 1733 až 1746 postavili kostelík, který byl s vedlejším rodinným domem propojen chodbou. Z ložnice se pak naskýtal pohled přímo na oltář. Unikátní kostelík zasvětili tehdy právě kanonizovanému Janu Nepomuckému.

Jedno z nejpřednějších děl bavorského pozdního baroka má rozměry pouhých 22×8 metrů. Jeho průčelí je vklíněno do řady domů na Sendlinger Straβe a je obdivován nejenom pro svoji zdobnost, ale i pro stylovou jednotu. Potemnělý interiér je považovaný za klenot rokokové architektury. V jediné lodi je využito mnoha průzorů, zrcadel a hry světel a stínů, kterými jeho autoři dosáhli neuvěřitelných efektů. Obdivovat tu lze např. oltář se sousoším svaté Trojice, ale i stropní malbu Život svatého Nepomuka, která je považována za jedno z mistrovských děl Cosmy Damiana Asama.

Stejně jako mnoho dalších historických budov v Mnichově i Asamkirche byl silně poškozen během bombardování spojeneckými vojsky v roce 1944. Dlouho pak zůstal v troskách a jeho rekonstrukce proběhla až v letech 1975 až 1983.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY